Beslenme ve Diyet

Yanlış diyet karaciğeri olumsuz etkiliyor !

Uzman Diyetisyen Şükrü Can Gülşen konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Karaciğer yetmezliği ;genellikle karaciğerin büyük bir bölümünün geri dönüşümsüz hasara uğraması ile ortaya çıkan ve karaciğerin gerekli ve yeterli işlevini yerine getirememesi ile sonuçlanan bir durumdur. Karaciğer yetersizliği genellikle hayatı tehdit eder ve bu nedenle acil tıbbi destek gerektirir.

Karaciğer yetmezliğinin pek çok sebebi vardır.Bunlardan biri de yanlış diyet uygulamak ,kafasına göre kulaktan duyma yöntemlerle kilo vermektir.Yanlış yapılan diyetle fazla kilo verilmiş olabilir ama kişinin kiloyu nerden ve nasıl verdiği çok önemlidir.Eğer kas dokumuzdan verirsek, karaciğer kas dokusun tekrar oluşturmak için normalin 2-3 katı daha hızlı  yani  daha çok çalışmaya başlıyor ,çalışıyor ama kas hiperttofisi için gerekli besin ögeleri olmadığı için başlıyor karaciğer kendini yok etmeye.Karaciğerde yetmezlik başladığı zaman vücut için yeterli vitamin ve mineralleri gerekli dokulara gönderemiyor ve sonrasında bağışıklık sistemi çöküyor .Sonrasında yan odada biri hapşursa siz bu odadan hastalanıyorsunuz .

Karaciğer Yetmezliğinin Sebepleri Nelerdir ?
– Yanlış ve fazla ilaç kullanımı
– Zayıflama adı altındaki ilaçlar ve çaylar
– Kulaktan duyma ve bilinçsiz bir şekilde diyet yapma durumu
– Bilinçsiz ve sağlık uzmanı onayı olmadan suplement yani sporcu gıdaları tüketmek
– Alkol kullanımı
– Hepatit A,B ve C virüslerine bağlı hepatitleri
– Zehirli mantarlar
– Hemokromatosis
– Lfa-1 antitripsin eksikliği ve Wilson hastalığı vs ..

Karaciğeri Temizleyen Gıdalar Nelerdir ?
Kırmızı pancar,alıç , karadut ,greyfurt ,limon kabuğu ve kendisi ,sarımsak ,enginar avokado,ananas,zerdeçal  ve murt meyvesidir.

 Sağlıklı Kilo Nasıl Verilir ?

Sağlıklı kilo vermenin yolu bu konuda yeterli bilgi birikimi ve donanıma sahip Diyetisyen ve Beslenme Uzmanlarından gerekli antropometrik ölçümler,segmental vücut analizi ,gerekiyorsa tahlil ve anemnez sonucunda kişiye özel diyet yazılması ve kişinin bu diyeti uygulamasından geçer.Ama herkesin fiziksel aktivite yapması, düzenli su içmesi ,kaliteli  uyku uyuması ,doğal beslenmesi ve stresten uzak durması fiziksel ve mental sağlığı açısından çok önemlidir bunları yaşam standardı haline getirmesi gerekir. Unutmayın hayata bir kere geliyoruz sağlıklı ve mutlu yaşamak için en çok da kendimiz için bazı fedakarlıklar yapmamız gerekiyor ,doğal beslenin sağlıklı yaşayın.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir