Beslenme ve DiyetSpor & Egzersiz

5 adımda yaza daha fit girebilmek

İlkbahar gelmeye havalar artık ısınmaya başlıyor. Peki vücudunuz cıvıl cıvıl renkteki elbiselerinize, eteklerinize ve şortlarınıza hazır mı? Şubat ayının ortasındayız , fit olmanın tam zamanı… Aşağıda sunacağımız öneriler, yalnızca yaz süresince değil, hayatınızın geri kalanında daha fit ve sağlıklı bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

1) Diyet yapmak yerine sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirin

Fit olan kişilerin “Diyet yapıyorum.” dedikleri ya da yedikleri yiyeceklerin kalorilerini saydıkları çok nadir görülür. Çünkü bu bireyler, aslında birçok kişinin diyet olarak adlandırdığı sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirebilmiş olan kişilerdir.
Sağlıklı beslenmenin ve fit kalabilmenin yolu,vücudunuzdan gelen sinyallere kulak vermenizle mümkündür.
Sizi ne iyi hissettiriyor? Yediğiniz hangi yiyecek tüm gün ağırlık yapıyor ve yorgun hissetmenize neden oluyor? Eğer kendinize bu ve bunun gibi soruları sorup, vücudunuzun sinyallerine göre hareket ederseniz hiçbir diyete ihtiyaç duymaksızın sağlıklı ve fit kalabilmeniz mümkün olacaktır.

Unutmayın her insan kendi yaşamının diyetisyeni olabilir ,herkes kendine diyet yazamayabilir ama yaptığı beslenme hatalarını bilir bunları düzeltmek daha sağlıklı ve fit olabilmenin en önemli basamağı olacaktır.

Dyt.Zehra Göktaş
Dyt.Zehra Göktaş

2) Sağlıklı beslenmeyi zevkli hale getirin

Vücudundaki yağ oranı %5 olan, bir parça bile olsa çikolata yemeyi reddeden ve bu şekilde mutlu olan bireyler olabilir; ancak çoğumuz ruh sağlığımızı koruyabilmek adına küçük kaçamaklara ihtiyaç duyarız. Tabii lezzetinin yanında, mümkün olduğunca az kalorili ve sağlıklı kaçamakları tercih etmek durumundayız.
Gün içinde ya da beslenme düzeninizin herhangi bir yerinde sağlıklı küçük kaçamaklar yapmak, diyet yaptığınız için kendinizi kötü hissediyor oluşunuzu engeller ve yeni yaşam tarzınızla birlikte kalorisi az sağlıklı alternatif kaçamakları daha çabuk benimsemenize yardımcı olur.

Patates kızartması yemek yerine fırında patates yemek ,Hamurlu tatlılar yerine sütlü tatlıları tercih etmek ,gazlı içecekler yerine süt ayran taze sıkılmış meyvesuyu sade maden suyu gibi içecekleri içmek , beyaz un yerine tam tahıllı undan yapılmış yiyecekleri evimizde bulundurmak sevdiğimiz yiyeceklerden uzak durmadan eğlenerek zayıflamanızı sağlayacaktır.
Her sabah yeni bir gün ile tazelenir ve zihnimizi sıfırlayarak pozitif uyanmaya gayret ederiz. Sabahın ilk öğünü, bizi güne motive eden en önemli faktörlerdendir. Sağlıklı beslenme düzeninde kahvaltının ne kadar önemli olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Güne doğru başlamanın ve kahvaltının faydasını görmenin en pratik ve sağlıklı yolu ise zenginleştirilmiş tahıl gevrekleridir. Kaliteli karbonhidrat tüketimi için doymuş yağ oranı düşük, lif yönünden zengin olan tahıl gevrekleri, hem tok tutmaları hem de lezzetli oluşları açısından sağlıklı beslenenlerin son dönemlerde en çok tercih ettikleri kahvaltı seçenekleri arasında yer alıyor. Basit tahıllardan yapılan kahvaltılık tahıl gevrekleri, hepimiz için değerli olan vitamin ve mineralleri sağlama konusunda vazgeçilmez besin değerlerine sahiptir. Yapılan araştırmalar günlük demir alımının %15’inin; B1 ile B2 vitamini ve folik asit alımının %10’unun zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekten sağlandığını gösteriyor.

Fırınlanmış yulaflı yeni Ülker Kellogg’s Special K Granola içinde bol üzüm var. Fındık ve incir sevenler için incirli-fındıklı-üzümlü çeşitleriyle, keyifli ve lezzetli bir sabah kahvaltısı için muhteşem bir seçenek olacaktır. 4 farklı tam tahıllı Special K Granola, zengin bir lif kaynağı olmasının yanı sıra, 6 çeşit B vitamini içeriyor. Artık yaza fit girmek için zengin besin değerlerinin yanı sıra, sağlıklı ve lezzetli tatlardan ödün vermeye gerek kalmadan güne harika başlayabilirsiniz.
Rengarenk beslenin mutlu ve sağlıklı yaşayın , tek tip beslenmek beslenme konusunda yaptığımız en temel problem olarak karşımıza çıkmaktadır.Öğünlerimizi glisemik indeksi yüksek olan karbonhidratlar veyahut yağdan görünmeyen kızartmalar hamurişleri oluşturmakta.Ve bu öğünler ardından göbek bölgemizde oluşan simit şeklindeki halkalarla, vücudumuzun kolesterol seviyesindeki yükseklik ve kalp damar rahatsızlıklarla karşımıza çıkmaktadır. Bunların yerine sağlık deposu sebzeler ve rengarenk meyvelerle öğünlerimizi zenginleştirirsek hem daha sağlıklı beslenmiş hemde daha mutlu bir yaşam sürmüş oluruz.Gün içinde 5 porsiyon sebze meyve tüketmeyi unutmuyoruz.

3) Spor yapmayı eğlenceli hale getirin

Eğer koşu bandı üzerinde koşmak, sizin için yeterince keyifli değilse ve her egzersiz saati işkenceye dönüşüyorsa, spor yapmak için başka yollar denemenin vakti gelmiş demektir.

Fit olan bireyler için egzersiz yapmak bir amaç uğruna, görev olarak görülerek yapılan bir aktivite değildir. Bu tarz kişiler spor yapmaktan ya da hareket etmekten zevk alırlar ve bir sonraki antrenmanlarını hevesle beklerler. Yağmurlu bir günde siz evinizde oturup kahvenizi yudumlamayı tercih ederken, bu kişileri sokakta koşarken görebilmek mümkündür.

Eğer egzersiz yapmak size işkence gibi geliyorsa, bunun sebebi çalışma stiliniz olabilir. Herkes farklı şeyler yapmaktan hoşlanır. Bu nedenle zevklerinize, isteklerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun bir egzersiz programı bularak antremanlarınızı keyifli bir boş zaman aktivitesine çevirebilirsiniz.

4) Düzenli ve dengeli uyumaya özen gösterin

Fit olmanın ne kadar fazla çalışılırsa o kadar mümkün olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü, sağlıklı ve fit olmanın en büyük gerekliliklerinden biri düzenli uykudur. Uykunuzun düzenli ve dengeli olması, düzenli olarak egzersiz yapabilmeniz için gerekli olan enerjinin sağlanmasında, metabolizmanın düzenlenmesinde, kasların tamir edilmesinde, atletik performansınızın güçlenmesinde önemli rol oynar.
Her gece en az 7-8 saat uyumayı alışkanlık haline getirin. Kendinizi çok yorgun hissettiğiniz zamanlarda, kısa molalar vererek gözlerinizi kapatarak dinlendirin.

5) Kendiniz gibi sağlıklı beslenen ve fit olan insanlarla daha fazla zaman geçirin

Arkadaşlarınızın sürekli fast food ve tatlılarla beslendiğini, zamanlarını saatlerce film izleyerek ya da bilgisayar başında oyun oynayarak geçirdiklerini düşünün. Bu tarz bireylerle beraberken sağlıklı şeyler tüketebilmeniz ya da aktif bir yaşama sahip olabilmeniz pek mümkün görünmüyor.

Diğer taraftan arkadaşlarınız sürekli sağlıklı besleniyor, boş zamanlarınızda sizi fiziksel hareketin ön planda olduğu aktiviteler yapmaya teşvik ediyor ve sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyerek yaşıyorsa, bu çevrede sizin de bu bireyler gibi yaşamanız daha olası gözüküyor.

Eğer çevrenizdeki bireyler sağlıksız yaşayan ve hareketsiz bir yaşam tarzını benimsemiş kişilerse, bu durum sizi psikolojik olarak zorlayabilir ancak ilk adımda beraber geçirdiğiniz zamanda yaptığınız aktivitelerde küçük düzenlemeler yaparak arkadaşlarınızı sağlıklı yaşamaya teşvik etmek etkili olabilir. Bunun dışında, çevrenizdeki sağlıklı yaşayan ve düzenli olarak spor yapan bireylerle yeni arkadaşlıklar geliştirebilir, bu kişilerle daha fazla zaman geçirebilirsiniz.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir