Psikiyatri – Ruh Sağlığı

65 Yaş üstü bireylerin Psikolojik durumları

Ülkemizi ve tüm dünyayı yeniden oldukça olumsuz biçimde sarsan COVİD-19 ve pandemi yasakları sürecinde 65 yaş ve üzeri bireyler gelen yasaklar ve olumsuzlaşan vaka tablolarından dolayı kaygılı ve stresli bir psikolojik tabloya sahip olabilirler. Uyku problemleri yeme sorunları, sürekli haber izleyip Covid-19 ile alakalı konuşmak istiyor olabilirler ayrıca depresif bir ruh halleri de ortaya çıkabilir. Örneğin sürekli uyumak isteme, içten gelen ağlama isteği ve hiçbir şey yapmak istememe ortaya çıkan belirtilere örnek bir tablodur. Bu durumda onlara destek sağlayabilmek adına onlarla birlikte günlük program yapmak faydalı olacaktır. Örneğin; sabah kalktığınızda bugün yapabileceklerinizi belirleyip günlük programınızı birlikte saat saat oluşturabilirsiniz. Bu programın içinde onun zevk ve keyif aldığı şeylerin yanı sıra kolaylıkla yapabileceği şekilde varsa rahatsızlıklarına uygun bir egzersiz olmalıdır.

                65 yaş üstü bireylerin bilişsel becerilerini de geliştirecek etkinler koymak önemlidir. Kitap okumak, bulmaca çözmek, ev işlerine onu da dahil etmek yine bu yaş grubu bireylere son derece fayda sağlayacaktır. Diğer akran ve akraba bireyleriyle online görüntülü sohbetler yaparak hem özlemlerini gidermeli hem de sosyalleşmelerini sağlamalıyız. Kısacası hayatını dolu dolu yaşamasını, kaygılı ve stres yaratan bu durumdan uzaklaşmasını sağlamalıyız. İzin verilen saatlerde de güvenli yerlerde dolaşmalarına destek olmalıyız. D vitamini açısından 65 yaş üstü bireyler daha dezavantajlı olduğundan ve D vitaminin psikolojimiz üzerinde etkisinin çok büyük olduğunu unutmadan hemen her gün mutlaka yaşlımızı güneş alan bir yerde en az yarım saat güneşlendirmeliyiz. Bu süreçte bizler gibi yaşlılarımızın da günde yalnızca bir kere haberleri takip etmesini sağlamalıyız.

                65 Yaş üstü büyüklerimiz ile birlikte belirleceyeceğimiz programı günlük olarak yaptığımız gibi bir de haftalık olarak  da oluşturmalıyız, yani her güne bir hedef belirleyerek birlikte haftalık program yapmalıyız. Yaşlımızın kaygısı çok ileri derecede ise, hiçbir şeyi yemiyor, hiç uyku uyuyamıyor, sürekli aynı şeyleri tekrarlayıp kendinin ve etrafındakilerin yaşam kalitesini ciddi derecede etkiliyorsa bir psikiyatristen medikal destek isteyebilirsiniz. Bunun yanında psikolojik destek için de bizlerden online ve yüzyüze terapi almakta fayda sağlayabilir.

65 Yaş üstü büyüklerimize pandemi ve yasaklar sürecinde daha hassas yaklaşmalıyız. Şu sözlerle yazımı bitirmek istiyorum;

– “ONLARI DOĞRU ŞEKİLDE BİLGİLENDİRELİM VE KAYGILI DURUMDAN UZAKLAŞTIRALIM.”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu