Organ Nakli

7 Soru İle Organ Nakli Hakkında Bilmediklerinizi Öğrenin

Bağışlanan organlar para ile bir başkasına satılabilir mi?

Hayır, asla satılamaz. Beyin ölümü gerçekleşen kişinin organlarının bağışlanması durumunda Organ Nakli Koordinasyon Sistemi devreye girmektedir. Bu sisteme göre; bağışlanan organları önce Sağlık Bakanlığı’nın Bölge Koordinasyon Merkezi’ne bildirilir. Oradan ise Ulusal Koordinasyon Merkezi’ne geçer. Organların nereye nakledileceği konusu bu akış sonucunda belirlenmektedir.

Organ nakli iyi bir tedavi yöntemi midir?

Organ nakli; kronik organ yetmezliği bulunan hastalar için yapılan bir operasyondur. Uygun organ bulunamaması durumunda; bu hastalar için kaçınılmaz tek son ne yazık ki ölümdür. Böbrek yetmezliği olan hastalar, diyaliz makinelerine bağlı olarak yaşam sürdürebilseler de bu süreç makineye bağlı olarak devam ettirildiği için yaşam süresinde kısalma görülür. Ama bu hastalar geçirecekleri organ nakli operasyonu ile içimizden biri kadar sağlıklı bir yaşama kavuşabilirler.

Organ nakli ameliyatında cenazenin bütünlüğü bozulur mu?

Kadavradan bağışlanacak organ ya da organlar alınırken, sanki canlı bir kişi ameliyat ediliyormuşçasına özen gösterilir. Daha sonra ise kadavranın zarar görmemesi için ilgili bölgeler estetik dikişler ile kapatılır. Organ bağışının ne kadar önem arz ettiğini bilen doktorlar, bu durumda gereken saygıyı göstermektedirler.

Hayattayken organlarını bağışlayan bir kişi daha sonra bundan vazgeçebilir mi?

Evet, merkez listesinden adınızı sildirebilirsiniz veya yakınlarınıza söyleyebilirsiniz. Çünkü zamanı geldiğinde; bu süreçte gerekli izinlerin alınması için ailenizle yeniden görüşülecektir. Bu durumda; bağış kartınız olsa dahi aileniz izin vermediği sürece organlarınız nakil için kullanılamaz.

 “Ben sadece böbreklerimi bağışlamak istiyorum” denilebilir mi?

Sizin için hazırlanacak bağış kartınızda bunu belirtilebileceği tercihler vardır. Aynı zamanda; bu isteğinizi ailenize söylemeniz de yeterlidir.

Organ bağış bilgileri organ mafyasının eline geçebilir mi?

Organ bağışında bulunmak isteyen kişilerin verdikleri bilgiler, hiçbir zaman bir nakil işlemi yapılabilmesi için gerekli olan bilgiler değillerdir. Organ bağış kartı; kişinin genel sağlık durumu hakkında bilgi veren bir kart değil; yalnızca niyet göstergesi olan bir kimliktir.

Ülkemizin organ nakillerindeki başarı oranı nedir?

Türkiye’de yapılan nakiller; dünya standartlarında yapılan ve hatta bu standartların da üzerinde başarı oranları ile sonuçlanan operasyonlardır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir