Sağlık Haber

Abdi İbrahim, Yeşil Ofis diploması aldı

Abdi İbrahim, Genel Müdürlük binasında başlattığı, WWF-Türkiye’nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) Yeşil Ofis Programı’nı başarıyla tamamlayarak, Yeşil Ofis Diploması almaya hak kazandı. 

ABDİ İbrahim, gelecek nesiller için sürdürülebilir bir dünya hedefiyle hayata geçirdiği HEAL2030 sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında önemli bir çalışmaya daha imza attı. 

Abdi İbrahim, WWF-Türkiye”nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), kurumları doğa dostu tercihler yapmaya teşvik ederek ekolojik ayak izlerini azaltmayı hedefleyen Yeşil Ofis Programını başarıyla tamamlayarak, İstanbul Maslak’taki Genel Müdürlük binası için “Yeşil Ofis Diploması” almaya hak kazandı. 

Ofis uygulamalarıyla ekolojik ayak izini azaltmayı amaçlayan Yeşil Ofis programı, bu yaklaşımı çalışanlara da benimseterek çarpan etkisini artırmayı, böylelikle insanlığın doğal kaynaklar üzerindeki baskısını azaltmayı hedefliyor. 

Abdi İbrahim, Yeşil Ofis Uygulamaları

WWF-Türkiye öncülüğünde gerçekleştirilen, Yeşil Ofis programı çalışmaları doğrultusunda; Abdi İbrahim Genel Müdürlük binasında ilk olarak su tasarrufu, atık yönetimi ve ofis çalışanlarının bireysel duyarlılığının artırılması yönünde çalışmalar yürütüldü.

Sektörel misyonu ve toplumsal öncelikleriyle daha iyi bir dünya ve daha iyi bir gelecek için çalışan Abdi İbrahim, yeşil ofis uygulamalarını daha yaşanılabilir bir çevre için farkındalık ve bilinç oluşturmak üzere 70 kişiden oluşan bir proje ekibi kurarak hayata geçirdi. Abdi İbrahim, program boyunca hem proje gönüllülerine verdiği eğitimler hem de tüm çalışanlarının doğa koruma farkındalıklarını artıracak bilgiler paylaşımlarıyla güçlü bir iletişim çalışması yürüttü. İklim değişikliğinin yarattığı risklerin en aza indirilmesi konusunda sorumluluğunu üstlenen Abdi İbrahim, bu doğrultuda da önemli adımlar attı. 

Genel Müdürlük binasında su kartuşu uygulamasına geçerek, musluk suyunun kontrollü kullanımını başlatması sayesinde 2021 yılında 71 ton/ay daha az su tüketimi sağlanırken, Dünya Su Günü’nde su tasarrufu yönünde farkındalığı artırmak için eczanelere 10 bin adet su tasarruf kartuşu hediye etti. Ayrıca 20 Aralık 2021 günü “Kazak Giyme Günü”nde Esenyurt Üretim Kompleksi ve Genel Müdürlük binasında iç ortam ısısını 2 derece düşürerek tüm çalışanlarını bu programın bir parçası olmaya davet etti. Bu çalışma ile 183 m3 daha az doğalgaz kullanılarak daha az kaynak tüketimi sağlandı. Bunların yanı sıra Abdi İbrahim, 2020 yılından bu yana yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanarak ürünlerinin de daha düşük karbon ayak izine sahip olmasını sağlıyor.  2030 yılına kadar karbon-nötr bir şirket olmayı hedefleyen Abdi İbrahim, aynı zamanda sera gazı emisyonu azaltım hedefleri Bilim Temelli Hedefler Girişimi (Science Based Target – SBTi) tarafından onaylanan ilk ve tek Türk ilaç şirketi. 

Yeşil ofis programı kapsamında hayata geçirdiği çalışmalarla, 1 yılda Genel Müdürlük içinde 84 bin, fabrikada ise 92 bin adet tek kullanımlık plastik kullanımını azaltan Abdi İbrahim, kağıt tüketimini düşürmeye yönelik çalışmalar kapsamında, dijital iletişime geçişle birlikte 1 yılda 80 bin adet kağıt tüketimini engelleyerek üretim tesislerinde yüzde 42, Genel Müdürlük binasında ise yüzde 4 oranında kağıt tasarrufu sağladı.  

Karbon nötr şirket olma hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz

Abdi İbrahim Kurumsal İlişkiler, Sürdürülebilirlik ve İletişim Direktörü Dr. M. Oğuzcan Bülbül, Abdi İbrahim olarak WWF-Türkiye’nin Yeşil Ofis Programını başarıyla tamamlayıp diploma almaya hak kazandıkları için mutluluk duyduklarını belirtirken şunları söyledi: “İklim değişiklikleri birey olarak hepimizi kaygılandırırken, kurum olarak iklim üzerindeki olumsuz etkilerimizi azaltmayı, gelecek nesillere yaşanılır bir dünya emanet etmek adına temel ve öncelikli bir sorumluluk olarak kabul ediyoruz. Yeşil Ofis Programı gibi cesaretlendirici ve tüm sektörlerde farkındalık yaratan uygulamaları çok anlamlı buluyoruz. Bizim çevresel ana hedefimiz 2030 yılında karbon nötr bir şirket olmak. Tüm canlılara ihtiyaç duyduğu suyu, havayı, besini ve temiz çevreyi sağlayacak kadar uzun yıllar dünyamızı ayakta tutacak bu bilinç ışığında, ‘Geleceği İyileştiriyoruz’ mottomuz doğrultusunda projeler geliştiriyoruz. Yeşil Ofis Programı’nı tamamlayarak, gelişim ve ortak fayda odaklı bu yolculuğumuzda bir adım daha atmış olduk. Çalışanlarımızın desteği ve duyarlılığının gücüyle, faaliyetlerimizin çevresel etkilerini kontrol altına almak amacıyla HEAL2030 sürdürülebilirlik stratejimiz altında yürüttüğümüz çalışmaları hızla yaygınlaştırmaya devam edeceğiz.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir