KBB (Кulak Burun Boğaz)Plastik ve Estetik Cerrahi

Adım adım rinoplasti (burun estetiği)

Ameliyat aşamaları nelerdir?

Aslında ameliyat sizin zihninizde ameliyat kararı vermenizle başlar. Septorinoplasti 1 günde karar verilecek ve ertesi gün ameliyat olunacak bir operasyon değildir. Ben hastalarıma ameliyata karar verdikten sonra genellikle düşünmeleri için 3-7 gün arası bir süre veriyorum. Bu sürede hastalar ameliyatı zihninde canlandirabiliyor ne istediğine karar verebiliyor anlattıklarımı düşünüp ameliyat gününde aklında bir soru kalmadan kendinden emin bir şekilde masaya yatıyor.

Peki öncesinde neler yapıyoruz?

Hasta karar verdikten sonra ameliyat hazırlıklarına başlanır. İlk önce genel anestezi altında yapılan bir operasyon olduğundan anestezi uzmanımızla birlikte hasta değerlendirilerek gerekli tetkikler yapılır. Anestezi almaya engel bir durum yoksa hastanın en az 6 açıdan burun fotoğrafları çekilerek üzerinde analizler yapılır ve hastayla birlikte hangi değişikliklerin yapılması gerektiği ve hastanın beklentileri fotoğraf üzerinde tartışılır. Bazı uygun hastalara özel program kullanılarak ameliyat sonrası hali bilgisayar ortamında gösterilebilir. Bu aşamada yani ameliyat kararı ile ameliyat günü arasında hastanın aklında hiçbir soru kalmamalıdır.

Op. Dr. Yusuf Orhan UÇAL

Ameliyat Günü Neler Oluyor?: Ben genellikle sabahları ameliyat yapmayı seviyorum ve günde 1’den fazla rinoplasti almıyorum çünkü ameliyatı yaparken heyecanlı hevesli olmak istiyorum ve yorgun olarak ameliyata girmekten kaçınıyorum. Hasta açısından ise ameliyat gününde hasta ameliyathaneye alınır ve genel anestezi verilir. Ben çok özel durumlar dışında lokal anestezi ile septorinoplasti yapmayı tercih etmiyorum. Ameliyat sırasında 2 teknik kullanılabilir kapalı teknik veya açık teknik. Çok sınırlı durumlarda sadece burun kemeri alıncak ve burun ucun müdahale edilmeyecekse kapalı teknik tercih edilebilir ancak kötü bir burunda burun yeniden şekillendirilecekse açık teknik benim için en uygun yöntem olacaktır.

Ameliyat sırasında önce burun kemerine müdahale edilir, daha sonra septum dediğimiz kıkırdak burun bölmesi düzeltilerek fonksiyonel açıdan rahat nefes alan bir burun oluşturulur ve en son da burun ucu müdahaleleri ve küçük kamuflaj dokunuşlarıyla ameliyat sonlandırılır. Burun içine silikon tamponlar burun dışına ise termal alçı yerleştirilerek hasta uyandırılır. Ameliyat süresi yaklaşık 1,5-2 saattir. Özel durumlarda daha da uzun sürebilir. Ben burun içine kanamayı önlemek ve iyileşmeyi hızlandırmak için silikon yapraklar yerleştiriyorum böylece eskiden hastaların en çok korktuğu burun tamponu çıkarılması işlemi daha konforlu bir hale geliyor. Tabi bu söylediklerim her hasta için farklı olacaktır çünkü bu ameliyatın belli bir standardı yoktur ve hastadan hastaya cerrahtan cerraha verilecek kararlar yapılacak müdahaleler değişebilir.

Ameliyat Sonrası Sizi Neler Bekliyor? Ameliyattan çıkan hastayı 1 gece hastanede yatırarak takip etmeyi tercih ediyorum böylece kanama ve ağrı gibi şikayetler olduğunda daha hızlı müdahale ve tedavi şansımız oluyor. Ertesi gün taburcu olan hasta 2.gün kontrole çağırılarak burun içine yerleştirilen silikon yapraklar çıkarılır. 7.gün ise burun ucu dikişleri ve burun alçısı çıkarılır. Henüz ödemli olsa da işte karşınızda yeni burnunuz. Ödemlerin inmesi yaklaşık 3 haftayı bulmakla birlikte genellikle 10.günden sonra hızlı bir iyileşme olmaktadır. Tam olarak burnun şekline kavuşması ise 6 ay ile 1 yıl arasında zaman alacaktır. Özellikle bu ilk 3 hafta gözlük takmamanızı, güneşe çıkmamanızı veya koruyucu kullanmanızı ayrıca yara iyileşmesini geciktireceğinden sigaradan uzak durmanızı öneriyoruz. Tabi burnunuza alacağınız bir darbeden de kaçınmanız gerektiğini söylememe gerek yoktur bile.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir