Ağız ve Diş Sağlığı

Ağrısız ve Acısız Diş Tedavisi Mümkün mü?

Özel Medar Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğinde hasta kabulüne başlayan Dt. Behlül Said Pirinçci, ağrısız diş tedavisi konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

GENEL ANESTESİ VE SEDASYON TEDAVİSİ
Ağrısız diş ve diş hastalıkları tedavisi konusunda bilgilendirmelerde bulunan Özel Medar Hastanesi Diş Hekimlerinden Dt. Behlül Said Pirinçci, genel anestezi veya sedasyon ile ağrısız tedavinin mükün olduğunu söyledi. Dt. Behlül Said Pirinçci, “Günümüzde dental tedavilerin oluşturduğu tüm kaygı ve endişelerin basit bir şekilde ortadan kaldırılmasını sağlamak hali hazırda tıp dünyasında yıllardır güvenle kullanılan metodlar ile mümkün hale gelmektedir. Bu yöntemler yalnızca dental fobiler sebebiyle değil; koopere olmayan küçük yaştaki çocukların, engelli bireylerin ve 20 yaş diş çekimleri ile kist operasyonları gibi lokal anestezinin yetersiz kalabildiği tedavilerin gerçekleştirilmesi için kullanılmaktadır” dedi.

UYGULANDIĞI TEDAVİLER
Genel anestezi ve sedasyon altındaki işlemler uygulanacak tedaviye göre değişmekle beraber ortalama 45 dakika ile 2,5 saat arasında sürdüğünü kaydeden Dt. Behlül Said Pirinçci bu yöntemin şu tedavilerde uygulandığını söyledi:
– Tüm çene ve diş operasyonları gerekli durumlarda
– Küçük yaş ve tedaviden kaçan çocukların tedavisinde
– 20 yaş diş çekimleri ve implant operasyonlarında
– Lokal anesteziklerin yetersiz kaldığı durumlar veya alerjiye sebep olduğu durumlarda
– Uzun sürecek tedavilerin tek seferde bitirilmesi istendiğinde genel anestezi veya sedasyon uygulamaları tercih edilebilir.

TEDAVİNİN AVANTAJLARI
Dt. Behlül Said, genel anestezi ve sedasyon uygulamalarının avantajları konusunda ise şunları kaydetti:
-Tedavi koltuğuna oturmak da bile güçlük çıkaran çocukların tedavilerinin tam analjezi altında, tek seansta, endişe ve korku olmaksızın tamamlanabilmesi
-Cerrahi operasyonlar için gerekli kas gevşekliği in sağlanması ve istenmeyen reflekslerin önüne geçilebilmesi
-Zamana yayılacak çoklu operasyon ve tedavilerin ardısıra gerçekleştirilmesi olarak sayabiliriz.

OPERASYON VE SONRASI
Dt. Behlül Said son olarak ise şunları kaydetti: “Hastanemizde genel anestezi ve sedasyon altında uygulanan ağız ve diş sağlığı tedavileri ameliyathanelerimizde gerekli sterilizasyon standartları altında yapılmaktadır. İşlem sonrasında 1-2 saat kadar dinlendirilen hastalar anestezi uzmanı doktor tarafından değerlendirilerek evlerine gönderilir.”

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir