Kanser & Onkoloji

Akciğer kanseri hakkında

Günümüzde akciğer kanseri hem erkek hem de kadınlarda kansere bağlı ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Akciğer kanseri oluşumunda en önemli faktörün (%85-90) sigara içimi olduğu bilinmektedir. Günümüzde bayanlar arasında sigara kullanım sıklığının artışı, bayanlarda akciğer kanseri sıklığındaki artıştan sorumludur. Hastalarda görülen en belirgin şikayetler öksürük, nefes darlığı, balgam çıkarma ve kanlı balgam çıkarma olarak sıralanabilir.

Prof. Dr.Adem Güngör
Prof. Dr.Adem Güngör

Özellikle yoğun sigara kullanımı olan kişilerde zaman zaman öksürük ve balgam çıkarma gibi şikayetlerin olması ve hastaların bu şikayetleri önemsememesi erken dönemde doktora başvurmayı engelleyen faktörlerin başında gelmektedir. Cerrahi ve onkolojik tedavideki gelişmelere rağmen günümüzde tüm dünyada akciğer kanseri tanısı alan hastaların ortalama 5 yıllık yaşam şansı %10-15 civarındadır. Hastalığın erken evresinde (Evre I) yakalanan ve cerrahi tedavi uygulanan hastalarda 5 yıllık yaşam oranları %67-80 oranlarına yükselmektedir.

Bu bulgulardan yola çıkarak erken tanının uzun sağ kalım üzerindeki en önemli faktör olduğu ortaya çıkmaktadır. Akciğer kanserinin tedavisi multimodal’dir. Uygun evredeki vakalarda tartışmasız en etkili tedavi “Cerrahi Tedavi” dir. Cerrahi tedavinin esasını kanserli akciğer dokusunun anatomik sınırlar ile çıkarılması ve mevcut lenf bezlerinin temizlenmesi oluşturur. Cerrahi tedavi şansını kaybetmiş ileri evredeki hastalarda ise Kemoterapi, Radyoterapi ve Endobronşiyal Palyatif Tedavi Yöntemleri (Laser, stent vb.) gündeme gelmektedir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir