Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı riskini azaltmak için 5 öneri

Son uluslararası araştırma verileri gösterdi ki Alzheimer kanserden sonra en çok yakalanmaktan korkulan hastalık. Bu hiç de şaşırtıcı değil. Ülkemizde Alzheimer hastası sayısının 250 bin dolayında olduğu öngörülmektedir .Alzheimer Hastalığı; beynin, öncelikle hafıza olmak üzere, tüm bilişsel fonksiyonlarında ilerleyici kayba neden olan ve mikroskobik olarak beyinde anormal protein depolanmasıyla karakterize bir hastalığıdır. Sonuç; hafıza kaybı, bellek bozukluğu, sözlü iletişim bozuklukları, düşünmede zorluk hatta ileriki evrelerde kişilik değişikliklerine bile neden olabilir.

Dyt.Selin Şahin
Dyt.Selin Şahin

Alzheimer teşhisi konduktan sonra kişi 2 yıldan 20 yıla kadar yaşayabilir. Bu yıllar kişinin ailesine duygusal, fiziksel ve ekonomik zarar verebilir. Bir dizi faktör Alzheimer hastalığının oluşmasında etkendir. Yaş, cinsiyet ve genetik kontrol edilemez faktörlerdendir. Ama kontrol edebildiğimiz faktörlerde var. Sağlıklı yaşam tarzı gibi. Doğru beslenme, egzersiz ve kilo kontrolü Alzheimer riskini azaltır.

Alzheimer Riskini Azaltmak İçin 5 Adım

Bu adımları izleyerek sağlığınızı iyileştirebilir ve Alzheimer riskini azaltabilirsiniz. Ama hatırlatmakta fayda var; Alzheimer hastalığının yüzde yüz önlemenin kanıtlanmış bir yolu yoktur. Umarım ilerleyen zamanlarda bulunur.

Adım 1:

Sağlıklı kilonu koru. Kilo alımı durumunda sağlığını tehlikeye atan diyetlere yönelme. Beslenme uzmanından sana özel oluşturduğu diyet beraberinde fiziksel aktiviteni artır.

Adım 2:

Bel çevresi kontrol. Bel çevrenizde artan yağlar birçok hastalık için risk teşkil eder. Dünya Sağlık Örgütü standartlarına göre;

Uyarı Sınırı: kadınlarda 80 cm, erkeklerde 94 cm’dir.

Eylem sınırı ise: kadınlarda 88 cm, erkeklerde 102 cm’dir.

Acilen bir mezura edinin.

Adım 3:

Ne yediğinizi bilerek yiyin. Renkli ve vitamin deposu sebze ve meyveler; kepeği ayrışmamış tahıllar; protein kaynaklarından balık, yağsız tavuk, fasulye ve diğer baklagillere diyetinizde daha çok yer verin; ve son olarak sağlıklı yağları tercih edin. Rafine edilmiş gıdalardan, beyaz ekmekten, trans yağ içeren ürünlerden , kızartmalardan gelen kaloriyi azaltın. Porsiyon boyutlarınıza dikkat edin.

Adım 4:

Düzenli egzersiz. Küçük bir adım sağlığın için büyük bir yarar sağlayabilir. Düzenli fiziksel aktivite; kan basıncı, kolesterol , kan şekerini düzenleyeme ve kilo kontrolüne yardım eder. Günde sadece 20 dakika yürümek bile erken ölüm riskini %30 azaltıyor.

Adım 5:

Sağlığın için önemli olan sınırları takip et. Kilo ve bel çevresi kontrolü yanı sıra kolesterol, kan şekeri, trigliserit ve kan basıncının ideal aralıkta olup olmadığını takip et. Kilo kaybı, egzersiz gerekirse ilaçlar sağlıklı aralıkta kalmana yardımcı olabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu