KBB (Кulak Burun Boğaz)

Ameliyattan ne kadar zaman sonra burun şekli belli olur?

Burun ameliyatı olan bireyler, bir an önce yeni burun şekillerinin oluşmasını ve iyileşerek yeni yüz hatlarının nasıl olacağını görmek ister. Doğal bir istek ve sabırsızlık olmasına karşı, burun estetiği oldukça kapsamlı bir cerrahi müdahaledir ve burun yapısının tam olarak iyileşmesi için sabırlı olunması gerekir. Burun ameliyatından sonra burnun son şeklini ne zaman alacağı merak edilmektedir.

Op. Dr. Ebru TOPUZ
Op. Dr. Ebru TOPUZ

Burun estetiğinden sonra görülebilecek olan şişlik, morluk ve ödemler ilk zamanlarda burunun görüntüsünü gizler. Fakat ne kadar ödem oluşumu görülürse görülsün, hastalar burun şeklini genel hatlarıyla algılayabilir. Tüm şişlik ve ödemlerin azalması ise yaklaşık olarak 6-7 aylık bir süreci kapsarken, en son görünümün elde edilmesi toplamda bir yılı bulacaktır. Yaklaşık 1 sene içerisinde burun görüntüsünün netleşeceği söylenebilir. Şişlik, morluk ve ödemler (eğer oluştuysa) geçen her bir ay sonucunda hızla azalacak ve sonucunda da tamamen yok olacaktır. Böylelikle burun yapısı, işlem gördükten sonraki haline bürünecek ve alınan fazlalıklar ya da eklenen kıkırdak ve dokular sonucunda yeni görünümüne kavuşacaktır. 6. ay ve sonrasında artık çok daha küçük değişimlerin meydana geleceği söylenebilir.

Genelde hastaların iyileşme süreci içerisinde burunlarına darbe almaları ve bu durum sonucunda da şekil bozukluğu olması korkusunu taşıdığı bilinir. Fakat burun bölgesine gelen hafif darbelerin genellikle bir soruna yol açtığı görülmemiştir. Çok şiddetli ve burun içerisinde kanamaya neden olabilecek darbeler karşısında hemen doktor kontrolünün sağlanması ise en doğrusudur. Bu tür darbeler direkt olarak şekli etkilemenin haricinde, iyileşme süreci açısından olumsuz etkiye neden olur.

İyileşme sürecinde elbette hastaların da yapması gerekenler etkili olacaktır. Ameliyattan sonra ne kadar iyi bakılırsa, o derecede hızlı ve sağlıklı bir iyileşme süreci görülecektir. Böylelikle 10. ay ile 1 senelik süreç içerisinde de nihai sonuca varılabilir. Burun bölgesi darbelere karşı her zaman korunmalı ve aşırı hareketlilikten kaçınılmalıdır. Kendisine iyi bakan hastalar, her ay sonucunda burun şeklini daha net şekilde algılayabilir. İlk 3 aylık süreçteki burun görüntüsü, iyileşmenin henüz başlangıcı içerisinde sayılacağından beklenmesi gerekecektir.

Hastalar ameliyat sonrasında hafta hafta ya da ay ay olacak şekilde burun bölgesini farklı açılardan fotoğraflayabilirler. Böylelikle belirli dönemler içerisinde burnun nasıl bir şekil aldığı ve iyileşme sürecinde meydana gelen değişiklikler kaydedilmiş olur. Değişimin meydana getirdiği fark da fotoğrafların karşılaştırılması sayesinde daha net şekilde kendisini belli edecektir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir