Sağlık Haber

Balkanlar ve Ortadoğu Beyin girişimi zirvesi başladı

Üsküdar Üniversitesi, önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Üsküdar Üniversitesi ve “Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics – SBMT) tarafından düzenlenen Balkanlar ve Ortadoğu Beyin Girişimi Zirvesi, üç gün sürecek. Zirvenin açılış töreninde sinirbilim çalışmalarına bölgesel ve küresel ölçekte yaptığı değerli katkılar ve beyin hastalıkları tedavisinde gösterdiği yüksek adanmışlıktan dolayı Dr. Babak Kateb’e Üsküdar Üniversitesi tarafından “Fahrî Doktora” takdim edildi. 

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, dijital kontrol takip sisteminin küresel olarak yaygınlaşacağını ve kabul göreceğini ifade ederek metaverseninde bunun bir yöntemi olduğunu söyledi. Prof. Dr. Tarhan, bu yıl düzenlenecek N20 zirvesinde de dünyadaki nörobilim politikalarının konuşulacağını söyledi. Prof. Dr. Tarhan, “Beyin girişimi, nörobilimde yenilikçilik ve girişimcilik çalışmasıdır. Biz de ilk kez Türkiye’de gerçekleştirerek bir başlangıç yapmış olduk.” dedi.

Beyin hastalıkları ve haritalama konusunda küresel çapta çalışmalar yapan isimlerin buluştuğu kongrede ABD, İngiltere, Endonezya, İran ve Mısır üniversitelerinden 50’nin üzerinde bilim insanı beyin hastalıkları ve tedavileri konusundaki son gelişmeleri ele alıyor.

Üsküdar Üniversitesi NP Diş ve Sağlık Yerleşkesi’nde Doç. Dr. Türker Tekin Ergüzel’in koordinatörlüğünü ve sunuculuğunu yaptığı üç gün boyunca devam edecek Balkanlar ve Ortadoğu Beyin Girişimi Zirvesi’nde Balkanlar ve Ortadoğu’daki nörolojik bozuklukların ele alınarak beyin, omurga ve ruh sağlığı konusunda bölgesel bir konsorsiyum oluşturulması hedefleniyor. Beyin cerrahisi, nöroloji, nöroradyoloji, psikiyatri, nöroteknoloji, nöromühendislik ve ilgili politikaların ele alınacağı zirveye Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki seçkin üniversitelerinden bilim insanları sunumlarıyla katılıyor.

Dr. Babak Kateb’e Fahri Doktora takdim edildi

Açılış töreninde sinirbilim çalışmalarına bölgesel ve küresel ölçekte yaptığı değerli katkılar ve beyin hastalıkları tedavisinde gösterdiği yüksek adanmışlıktan dolayı Beyin Haritalama ve Tedavileri Derneği (Society for Brain Mapping and Therapeutics – SBMT) kurucusu Dr. Babak Kateb’e Üsküdar Üniversitesi tarafından “Fahrî Doktora Takdim Töreni” de gerçekleştirildi. Kateb’e cübbesini ve diplomasını Prof. Dr. Nevzat Tarhan takdim etti.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Beyin girişimine ABD büyük yatırımlar yaptı”

Bir yıldan bu yana Beyin Girişimi (MeBrain+ Initiative) Başkanlığını yürüten Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü, Yönetim Üst Kurulu Başkanı, Psikiyatrist Prof. Dr. Nevzat Tarhan, beyin girişimi inisiyatifinin aslında 2013’te ilk kez Obama tarafından gündeme getirildiğini söyledi. 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “O dönem 100 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldı. 2015 yılında ise beyin girişimi projesi için ayrılan bütçe artırıldı. Obama o dönem bilimin yeni uzayı beyindir demişti. Beynin keşfedildiğini ve evrenin sırlarının da keşfedileceğini söylemişti. Müthiş yatırımlar yapıldı. 2015’te bugünkü kongreyi yapan SBMT (Society For Braing Mapping & Therapeutics)’nin ekibi ile Washington’da katıldığımız kongrede NASA’dan katılan konuşmacı 2 binin üzerinde öğrencinin bünyelerinde nörobilim çalıştığını belirtti. 2018’de Davos’ta ilk sonuçları açıklandı. Zihinlerin kontrol edilebileceği ve evrenin yeni tanrı kralının da yapay zeka olduğu ifade edildi. Harari gibi tarihçiler haklı çıkışlar yaptılar. ‘Dünya dijital diktatörlüğe doğru gidiyor, biz özgür son nesiliz’ ifadesini kullandılar.” dedi.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “2022 N20 Zirvesi’nde nörobilim politikaları konuşulacak”

Dijital kontrol takip sisteminin küresel olarak yaygınlaşacağını ve kabul göreceğini ifade eden Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şunları söyledi:

“Metaverse’in çıkması da bunun bir yöntemi. Aslında günlük pratikte de kullanılacak. Beyin insiyatifi bunun için çok önemli. Dünyada G20’ye paralel devam ediyordu. G20 geçtiğimiz yıl İtalya’daydı, bu yıl Endonezya’da olacak. Ona paralel N20 yapacağız. Türkiye’den üniversite olarak yine Üsküdar Üniversitesi katılacak. O toplantıda dünyadaki nörobilim politikaları konuşulacak. Dijital yapay zeka, nörobilim ve genetik iş birliği ortaya çıkacak. SBMT derneğinin bölgesel ilk toplantısını yaptık. Üniversitenin araştırma alt yapılarını ve beyin üssü iddiasının altında nelerin olduğunu anlatmaya çalıştık. Türkiye’nin 1’inci, Avrupa’nın ise ikinci beyin hastanesi olarak hangi tedavi tekniklerinin kullanıldığı ile ilgili bilgilendirme yaptık. Üç gün sürecek programa 50’ye yakın uluslararası konuşmacı katılacak.”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Zirvenin başlangıcı Türkiye’de yapılmış oldu”

Yaptığı açılış konuşmasında daha özel bir alan olduğu için Mıddle – East Brain Inıtıative programında paydaş bilim insanları ile bölgesel iş birliğinde bulunarak birlikte projeler yapmayı hedeflediklerini belirten Prof. Dr. Nevzat Tarhan, “Genetik laboratuvarlarının yeni ilaç üretiminde kombinant protein üretme teknikleri var. Bunu üretirken de tedavilerde beyin sinyalleri kullanmaya doğru gidiliyor. Bu çalışmalar hayata geçirilerek bilimsel akışa sunmak hedefleniyor. Bu program ile üniversitedeki alt yapıyı da göstermiş olduk. Uluslararası çalışmalarda takım çalışması çok önemli. Mısır ve İran’dan çok fazla katılımcı var. Bu da sevindirici oldu. Planlandığı gibi ilerlerse gelecek sene bu programın Mısır’da gerçekleşme ihtimalimiz var. Beyin girişimi, nörobilimde yenilikçilik ve girişimcilik çalışmasıdır. Biz de ilk kez Türkiye’de gerçekleştirerek bir başlangıç yapmış olduk.” diye konuştu.  

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Üsküdar Üniversitesi’nin başarısı tescillendi”

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Üsküdar Üniversitesi ve uygulama ve bilim ortağı NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nin odaklandığı araştırma ve uygulama alanlarına ilişkin bilgiler verdi. Tarhan, Üsküdar Üniversitesi’nin Times Higher Education (the), Scimago Rankings gibi dünya çapındaki kuruluşların araştırma, inovasyon, toplumsal etki, eğitim kalitesi ve sağlıklı yaşam-iyi oluş gibi farklı alanlara yönelik değerlendirmelerinde dereceye girerek ülkemizi global ölçekte başarıyla temsil ettiğini söyledi. Prof. Dr. Tarhan, “Üsküdar Üniversitesi’nin araştırma ve eğitim faaliyetlerindeki başarısı uluslararası derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE) tarafından da tescillendi. ‘4-quality education’ etiketi ile yürütülen çalışmalar THE tarafından takdir edilirken, özellikle sağlık bilimleri alanında yürütülen arge çalışmalarındaki başarısı da ‘3-good health & well being’ etiketi ile perçinlendi. Öte yandan scimago rankings’in scopus veritabını üzerinden gerçekleştirilen “araştırma indeksi” sıralamasında da üsküdar üniversitesi türkiye’de vakıf üniversiteleri arasında 4’üncü sırada yer aldı.” dedi.

Dr. Babek Kateb, Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı tebrik etti

Dr. Babak Kateb de törende yaptığı konuşmada her zaman yukarıların hedeflenmesi gerektiğini belirterek bu konuda Prof. Dr. Nevzat Tarhan’ı tebrik ettiğini söyledi. Üsküdar Üniversitesi’nin özellikle araştırma alanında almış olduğu uluslararası sıralamalardan bahseden Dr. Babak Kateb, Scimago sıralamasında Üsküdar Üniversitesi’nin Türkiye’deki vakıf üniversiteleri arasında 4. sırada yer alarak büyük bir başarıya imza attığını söyledi. Dr. Babak Kateb, “Teknoloji ve yenilikçiliğe açık olmanızla üniversiteniz bu seviyeye gelmiş, bu yüzden burada olmaktan o kadar memnunum ki… Üsküdar Üniversitesi bizim için en önemli üniversitelerden bir tanesi.” dedi. 

Dr. Babak Kateb: “Bütün iyi şeyler paylaşılmalı”

Dr. Babak Kateb, “Bu değerli ödülünüz için çok gururlandım. Çok teşekkür ederim.” dedi. Dr. Babak Kateb, “Bütün iyi şeylerin paylaşılması gerektiğine inanıyorum. Bunlardan ilki zenginlik, ikincisi bilgi, üçüncüsü network bir diğeri sevgi ve sağlıktır. Yeni bir bilgiyi keşfetmek, başkalarıyla bu bilgiyi paylaşınca anlam kazanır.” dedi.

Derin TMS yöntemi ele alındı

Zirvede Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, “Derin TMS ve Bağımlılık”, Bahçeşehir Üniversitesi’nden Akın Akakın, “Derin TMS Uygulamaları”, Medipol Üniversitesi’nden Bahar Güntekin “Demansta EEG Olaya Bağlı Salınımlar”, Üsküdar Üniversitesi’nden Kemal Arıkan “Antidepresan İlaçlara Bağlı Manik Kaymada EEG’nin Öngörü Değeri” sunumunu yaptı. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Metin, “Bipolar Bozukluk Konularını Sınıflandırmak İçin Derin Öğrenme Yaklaşımı” başlıklı sunumunda bipolar bozukluk konusunda yaptığı bir çalışmaya ilişkin bilgi verdi.

İran Beyin Girişimi’nden bilim insanları sunumlarıyla katıldı

Christoph Glaser’in açılış konuşmacısı olduğu zirvede İran Beyin Girişimi’nden bilim insanları da sunumlarıyla yer aldı. Zirvede Harvard Ruh Sağlığı Mezunları – Orta Doğu Büyükelçisi Mohammad Nami’nin başkanlık edeceği oturumda İran Radyoloji Derneği’nden Jalal Jalal Shokouhi “Nörotravma Görüntüleme”, Tahran Tıp Bilimleri Üniversitesi’nden Maryam Noroozian, “Ortadoğu’da Demans ve Bilişsel Bozukluklar: Tehditler ve Çözümler”, Meşhed Üniversitesi Tıp Bilimleri’nden Sajad Sahab Negah, “Travmatik Beyin Hasarı Sırasında Kök Hücrelere Karşı Eksozomlar, CEO ve IQBMI LLC’nin kurucusu Mojtaba Barzega, “Gelişmiş Nörogörüntüleme Tekniklerinin Beyin Haritalamadaki Rolü” başlıklı sunumlarıyla katıldı.

Mısır Beyin Girişimi de yeni gelişmeleri aktardı

Mohamed Fahmy Zeid başkanlığındaki Mısır Beyin Girişimi’nden bilim insanları da zirveye önemli katkılar sağladı. Dr. Babak Kateb’in davetli konuşmacı olduğu zirvede İskenderiye Üniversitesi’nden Mohamed Ahmed Fahmy Zeid “Bipolar Pıhtılaşma Özelliklerine Sahip Yeni Bir Aspirasyon, İrrigasyon ve Diseksiyon Mikrocerrahi Forseps”, Sahar Elkaradawy “Uygun Ağrı Tedavisinin Önündeki Engeller” ve Ebtesam Abdalla “Mısır’daki Nörogelişimsel Bozuklukların Moleküler Temelinin Çözülmesi”, Jaidaa Mekky “Uyku bozuklukları birimi kurmak: Zorluklar ve gereksinimler” ve Kahire Üniversitesi’nden Nasser El-Ghandour, “Mısır’dan tüm kıta ülkeleri için E-Öğrenme ve E-Eğitim” başlıklı sunumlarını yaptı.

NPİSTANBUL Beyin Hastanesi ziyaret edildi

Zirvenin ilk gününde Rialda Kovacevic’in davetli konuşmacı olduğu bir de panel gerçekleşti. Dr. Babak Kateb’in oturum başkanlığında gerçekleşen panelde ABD, İngiltere, İtalya ve Endonezya’dan konuşmacılar katıldı. Zirveye katılanlar, NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’ni de ziyaret etti. Zirvenin ikinci ve üçüncü günlerinde ise nöroteknoloji, nöropsikiyatri, nöroonkoloji, epilepsi ve Connectomik, nörotravma (Beyin ve Omurga Yaralanmaları) ve hareket bozukluğu başlıklarında oturumlar düzenlenecek.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir