Ağız ve Diş Sağlığı

Bebekler de Emzik Kullanımının Dişlere Etkisine Dikkat !

Global Diş Hekimliği Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazak konu hakkında bilgiler verdi.

Emme refleksi bebeklerin doğuştan sahip oldukları bir güçtür. Hem beslenmeleri dolayısıyla büyüyüp gelişmelerini sağlar hem de sakinleşip rahatlamaları. Bebeği rahatlatan emme refleksi dolayısıyla emzik annelerin zor zamanlarındaki en güçlü silahlarıdır. Gece yarısı, soluk alamaya çıktığınız minik bir gezide veya annenin rahatlamak için kendine ayırdığı minik bir zamanda başlayan durdurulamayan ağlama krizinin belki de en büyük kurtarıcı emziklerdir. Peki o kadar masumlar mı?

Çene diş gelişimi için önerilen emziklerde bile soru işaretleri oluşmaktadır. Birçok çalışmacı farklı görüşlere sahip.   Peki genel olarak emzik kullanımında nelere dikkat etmeliyiz?

  • Bebek anne memesini tam olarak emme başlamadan önce emzik kullanılmamalıdır. Çünkü emzik bebeğin damağına tam oturup kolay bir emme sağlamaktadır. Böylece anne memesini tutması için çapa sarf etmeyi bırakmasına neden olabilir. Bu tembellik emme için kaslarında güçlenmesini engelleyecektir. Dolayısı ile beslenemeyen, daha huzursuz bir bebek olmasına neden olabilir. Ortalama olarak 40 gün önce emzik kullanımından kaçınılmalıdır.
  • Emzik kullanımında çene gelişimini etkileyen en önemli faktör emme süresidir. Emzik kullanımı ne kadar uzun saatler veya ilerleyen yaşlarda devam ederse çene gelişimine etkisi de o kadar fazla olacaktır. Sonuçta dar, U şeklinde ve ön dişlerinde aralık olan dar üst çenelerin gelişmesine neden olacaktır. O yüzden öncelikle emme sürelerini daha sonrasında emziğin bırakılma zamanına özen gösterilmesi gerekmektedir.
  • Emziğin temizliği de ağız diş sağlığının geleceği için önemlidir. Asla ve asla anne veya aileden biri bebeğin emziğini ağzına alarak temizlememelidir. Yetişkinlerin ağız florasının bebeklerden çok farklı olduğu ve bebeklere bu şekilde mikrop bulaşabileceği çok net açıklanmıştır. Emzikler için önerilen temizlik sabun ve ılık su ile düzgün bir yıkamadır. Daha sonra ise sadece su ile iyice durulama ile yapılacak temizlik yeterli olacaktır.
  • Bebeklerin emzikleri ortalama 2 ayda bir değiştirilmelidir. Hem deformasyonu hem de mikrobial kirlenme açsından 2 ay ideal süredir. Bu süre öncesinde yırtılan veya şekli bozulan emzikler hemen değiştirilmelidir.
  • Bebeğiniz emziği sevmeye bilir. Israrcı olmaya gerek yok. Emme refleksini annesinden karşılamış olabilir. Özellikle bebeğimiz açken emzik vermeye çalışmamalıyız. Bu emme refleksini tatmin etmesini sağlar fakat beslenmesini etkileyecektir. Emzik emen bebekler niçin zayıf sorununun yanıtı da tam olarak budur.
  • Özellikle uyusun rahatlasın diye emzikler asla bal, pekmez gibi tatlı gıdalara batırılmamalıdır. Bu durumum ilerde çok fazla diş çürüğü oluşmasına neden olabilir. Her zaman temiz bir şekilde kullanılmalıdır.
  • Son olarak emzik kullanırken boyun bağlarına dikkat edelim. Emzik düşmesin diye bebeğin boynuna asmayalım. Kısa süreli bir dikkatsizlik bebeğin boğulmasına neden olabilir. Emziklerin daha temiz saklamak için emzik kaplarını kullanabilirsiniz.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir