Bebek ve ÇocukÜroloji

Bebeklik Döneminde Sünnet

Sünnetin çok kısa sürmesi nedeniyle, bebek kaç aylık olursa olsun, hareketleri sünneti engellemez. Sünnet sırasında bacaklarının kısa süreyle tutulması yeterlidir. Vücudun hareketleri sıkıntı yaratmaz. Hareket durumu, sünnet sonrasında da sakınca yaratmamaktadır. Kısacası, bebeğin hareketli olması sünnette zorluk oluşturmaz.

Bebeğin çok küçük olması engel değildir. Aksine, yaşı küçük bebeklerin ağrı eşiği daha yüksek olduğu için ağrıya karşı büyük çocuklara göre daha dayanıklıdırlar. Sünnet işlemindeki ağrı kesinlikle bebeklerin dayanamayacağı bir ağrı değildir.

Halk arasında, bebekken sünnet olanların ileride tekrar sünnet olması gerektiğine dair bir kanı vardır. Bu kesinlikle doğru değildir. Sünnet derisi, tecrübeli ellerde, uygun miktarda ve doğru şekilde kesildiyse böyle bir risk yoktur. Ancak bebeklik dönemi boyunca, kalın yağ dokularının cildi ittirmesine bağlı olarak, pipi etrafında cilt katlantısı görülür. Bu görünüm, bebek pipisi için tamamen normaldir ve çocuk büyüdükçe ailelerin alıştığı pipi şekline kavuşur.

Op. Dr. Turab Ulaşoğlu

Pipi ucunun çok dar olması durumu, yani fimozis (Bitik), sünnet işlemini zorlaştırmaz. Uyuşturma işleminden sonra pipi ucu açıldığı için bebeğe ek bir acı da vermez. Bu bebeklerde sünnet sonrasında kızarıklık ve kabuk bağlama biraz daha fazla görülür.

Ek bir hastalığı (örneğin nörolojik bozukluklar, ciddi kalp-akciğer hastalığı) olmadığı müddetçe ağlamaya bağlı olarak nefessiz kalma ve ölüm görülmez. Normal bir bebek, ağlarken çok kısa süreyle nefesini tutsa bile sonunda mutlaka nefes almaya devam edecektir.

Bebeğinizin aşıları sünnete engel bir durum teşkil etmez. Sünnetin yapıldığı gün dahi aşılar yapılabilir.

Sünnet derisinin kesilmesi cerrahi olarak yapılmaktadır.

Sünnet sonrası ağrı genellikle bir günle sınırlıdır. Dördüncü gün yara kaynamış olur. Yedinci günden itibaren kanama ve enfeksiyon gibi riskler kaybolur ve bebek günlük hayata döner.

Cerrahi yöntemle yapılan sünnette, pipinin sinirlerine zarar verme ihtimali yoktur. Bu nedenle, hangi yaşta yapılırsa yapılsın, cinsel işlev sorunlarına kesinlikle yol açmaz. Zaten sünnet işlemi hangi yöntemle yapılırsa yapılsın, sünnet derisinin bir şekilde kesilip vücuttan ayrılması gerekmektedir.

Bebeğe genel anestezi verilmeyeceği için, hafif gribal enfeksiyonlar sırasında sünnet yapılabilir. Ancak, çok şiddetli, yüksek ateşle seyreden grip geçiriyorsa, bebeğe ikinci bir stres yüklemek istemeyiz.

Sünnet öncesinde yapılması gereken hiçbir hazırlık bulunmuyor. Çocuğun aç kalmasına gerek yok, aileler çocuklarını yedirip gelebilirler. Ancak çocuğu sünnet sırasında uyutabilmek için en fazla 2-3 saatlik açlık isteyebiliriz. 

Sünnet sonrasında ateş olursa, birkaç gün önce kaptığı bir mikroba bağlı ateşli bir hastalık geçiriyor olabilir. Ateş devam ederse, sebebini anlamak için çocuk uzmanına gösteriniz. Bebeklerde sünnetten kaynaklanan ateş olmaz. Sünnet bölgesi enfeksiyon kapsa bile bebekte ateş yapmaz.  

İdrar yaparken ağrısı, acısı olabilir. Özellikle ilk idrarı biraz sıkıntılı olacaktır. Pipinin başı yeni ortaya çıktığı için bu normaldir. Hatta bazı bebekler ağrı nedeniyle idrar yapmak istemeyebilirler. Ancak hiç idrar yapmak istemese de, çok tutamaz mutlaka yapacaktır. Uzun süre idrar yapamazsa hemen doktorunuzu bilgilendiriniz.

Pansuman veya özel bir yara bakımı gerekmez. Ancak her sünnetin iyileşme süreci farklı seyreder. Bu nedenle bebeğinizi diğer sünnet olmuş bebeklerle kıyaslamayınız.  

Sünnetten sonraki 2. günden itibaren her gün duş aldırabilirsiniz.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir