Nöroloji-Beyin, Sinir Sağlığı

Bel Ağrıları Enjeksiyonlar İle Dindirilebiliyor

Bel ağrısı için kullanılan enjeksiyon çeşitlerinin faydası var mıdır?

Bel ağrısı için kullanılan bazı enjeksiyon yöntemleri vardır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte özellikle epidural ve transforaminal enjeksiyon çeşitleri daha sık uygulanmaya başlanmıştır. Belin ağrısını önlemeye yardımcı olan ve tam anlamıyla iyileşme sağlayan bu enjeksiyonlar; ancak ilaç kullandığı halde ağrısı dinmeyen ve hiçbir şekilde fayda görmeyen, fizik tedavi ile ağrının kontrol altına alınamadığı ve cerrahi girişim gerekmeyen hastalara uygulanır. Böylece ağrının ortadan kaldırılmasının yanı sıra; ağrının kaynağının da belirlenmesine yardımcı olur.

Enjeksiyonlar ağrıyı nasıl dindirir?

Enjeksiyonlar; ağızdan alınan, kalçadan ve damardan yapılan iğnelere göre çok daha etkisi yüksek olan bir yöntemdir. Çünkü; enjeksiyonlar ile ağrının direk duyulduğu bölge uyuşturulur. Amaç; verilen maddenin diğer yöntemler gibi vücuda dağılmayarak tek bir kaynağa yönelmesini sağlamaktır. Örnek olarak; bel fıtığı için kullanılan enjeksiyonlar, fıtık oluşumu olan bölgeye uygulandığı takdirde bu bölgeyi oldukça rahatlatır.

Enjeksiyonlar bel ağrısının tanısında nasıl kullanılırlar?

Enjeksiyon çeşitleri tanı koymak için kullanılabilir. Yapılan fiziki muayeneler ve görüntüleme yöntemleri ile yaşanan ağrının kaynağı saptanamıyorsa farklı enjeksiyonlar ile ağrının, belin hangi bölgesinden duyulduğu saptanabilir. Daha sonra belirlenen bu kısımlara ise lokal anestezi ilaçları verilmektedir.

Bel ağrısı tedavisinde kullanılan enjeksiyonlar nelerdir?

En sık uygulanan enjeksiyon çeşitleri:

  • Eepidural ve transforaminal enjeksiyonlar
  • Sinir kökü blokları
  • Faset eklem enjeksiyonları
  • Sakroiliak eklem enjeksiyonları

En sık tercih edilen yöntem hangisidir?

Bel ağrısının tedavisi için en çok tercih edilen enjeksiyon yöntemleri; epidural ve transforaminal çeşitleridir. Epidural enjeksiyon ile ilaç omurga kanalının içerisine enjekte edilir ve oldukça etkilidir. Bu yöntem omurgadan kaynaklanan pek çok ağrının tedavisinde kullanılabilen ve çok iyi sonuçların alındığı bir yöntemdir.

Epidural ve transforaminal enjeksiyonlar kimler için uygundur?

Bu enjeksiyon çeşitleri daha çok bel fıtığı hastaları için uygundur. Amaç ise; fıtık olan diskin çevresinde bulunan ödemin kaldırılmasını sağlamak ve diske bası oluşturan kaynağın etkisini azaltmaktır. Ciddi yan etkileri olmadığı için çok sık uygulanan bir yöntemdir. Bel için uygulanmasının yanı sıra; boyun ve sırt omurlarında var olan fıtıklar için de uygulanabilmektedir. Enjeksiyon sonucunda ağrı tamamen ortadan kaldırılmış olur. Eğer; ağrı dinmiyorsa işlem tekrar edilebilir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir