Üroloji

Bel Soğukluğu nedir

Bel soğukluğu, tıbbi literatürde Gonore olarak adlandırılan bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur. Genellikle cinsel temas yoluyla bulaşır. Liv Hospital Vadistanbul Üroloji Op. Dr. Miraç Turan Enfekte kişilerde üretra, vajina, rektum, boğaz gibi mukoza zarlarını etkileyebilir. “Bel soğukluğu nedir belirtileri nelerdir?” sorusunun yanıtı hakkında daha fazla bilgi almak için yazıyı okuyabilirsiniz. 

“Bel soğukluğu ne demek?” sorusuna, cinsel yolla bulaşan Neisseria Gonorrhoeae adlı bakterinin neden olduğu, bir çeşit enfeksiyon hastalığı olduğu cevabı verilebilir. Bu bakteri insan mukoza zarlarını kolayca enfekte edebilen yapıya sahiptir. Genital bölgelerde, rektumda, boğazda ve gözlerde enfeksiyon oluşturabilir. Ayrıca anneden bebeğe doğum sırasında da geçiş yapabilir. Bel soğukluğu kadın ve erkek üreme organları üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Kadınlarda rahim ağzı, rahim ve yumurtalıklar etkilenebilir. Bu durum pelvik inflamatuar hastalığa yol açabilir ve bu da kısırlık riskini artırabilir. Aynı zamanda hamilelik sırasında bebeğe geçiş yaparsa, bebekte göz enfeksiyonlarına neden olabilir. Bel soğukluğu, idrar yollarını da etkileyebilir. Nadiren, bel soğukluğu bakterileri kan dolaşımı yoluyla diğer organlara yayılabilir. 

Bel soğukluğu nedenleri ve bulaşma yolları

Bakteriyel bir hastalık olan bel soğukluğu cinsel yolla bulaşır. “Bel soğukluğu nedir?” sorusuna yanıt alırken bulaşma yolları hakkında da bilgi sahibi olmak önemlidir. Bu bakterinin bulaşma yolları şunlardır:

 • Cinsel Temas: Bel soğukluğunun en yaygın bulaşma yolu cinsel temastır. Korunmasız cinsel ilişki sırasında enfekte bir partnerden sağlıklı bir kişiye geçebilir. Her türlü cinsel temas enfeksiyon riskini taşır.
 • Anne-Bebek Bulaşması: Anne adayının bel soğukluğu taşıması durumunda doğum sırasında enfeksiyon bebeğe geçebilir. Bu nedenle hamilelik dönemindeki annelerin ve bebeklerin dikkatli bir şekilde takip edilmesi önemlidir.
 • Diğer Bulaşma Yolları: Bel soğukluğu sadece cinsel temasla değil aynı zamanda enfekte kişilerin kullanılmış olduğu havlu veya diğer kişisel eşyalarla temas yoluyla da bulaşabilir.

Bel soğukluğu belirtileri nelerdir?

Bel soğukluğu belirtileri kişiden kişiye değişebilir ve bazı insanlar enfekte olduklarının farkında olmayabilirler. Fakat genellikle aşağıdaki belirtiler görülür:

 • İdrar Yolu: Bel soğukluğu enfekte kişilerde sıklıkla idrar yolu belirtileri gösterir. İdrar yaparken yanma, acı veya sık sık idrara çıkma ihtiyacı gibi şikayetler ortaya çıkabilir.
 • Rektum: Rektal bel soğukluğu anal cinsel temas sırasında bulaşır. Bu tür enfeksiyon, anüs çevresinde ağrı, kaşıntı ve rektal kanamaya neden olabilir.
 • Göz: Nadiren bel soğukluğu gözlere bulaşabilir. Bu tür bir enfeksiyon gözlerde kızarıklık, yanma hissi ve iltihaplanmaya yol açabilir.
 • Genital Bölge: Genital bölgedeki enfeksiyon üreme organlarında ağrılı idrar yapma, genital akıntı ve karın ağrısı gibi belirtilere neden olabilir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilir.
 • Ağız: Ağızda belirti gösteren bel soğukluğu cinsel temas sırasında ağız yoluyla bulaşır. Boğaz enfeksiyonlarına yol açabilir ve ağızda ağrıya neden olabilir.

Kadınlarda bel soğukluğu belirtileri

Kadınlarda bazı bel soğukluğu vakaları sessiz (asemptomatik) olabilir ve hiç belirti göstermeyebilir. Fakat olası belirtiler şunlardır:

 • Genital bölgeden gelen anormal akıntı,
 • Göğüs ucu akıntısı,
 • Adet dönemi dışında kanama veya kanlı vajinal akıntı,
 • Alt karın ağrısı veya pelvik ağrı,
 • İdrara çıkarken yanma ve acı hissi.

Erkeklerde Bel Soğukluğu Belirtileri

Erkeklerde bel soğukluğu genellikle daha belirgin seyreder. Bu belirtiler şunlardır:

 • İdrara çıkarken yanma ve acı hissi,
 • Genital bölgede ağrı,
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı,
 • Genital bölgeden gelen anormal akıntı (sarı veya yeşil renkte)
 • Rektal bölgede ağrı ve akıntı (anal bel soğukluğu),
 • Boğazda ağrı ve tahriş (oral bel soğukluğu).

Bel Soğukluğu tanısı

Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olduğu için doğru ve erken bir teşhis oldukça önemlidir. Bel soğukluğu tanısı koymak için bir dizi laboratuvar testi ve klinik değerlendirme kullanılır. Sağlık uzmanı hastanın cinsel geçmişi, belirtileri ve risk faktörleri hakkında ayrıntılı bir hikaye alır. Daha sonra hastanın fiziksel muayenesi yapılır. Bel soğukluğu enfeksiyonu genellikle genital bölgede belirgin semptomlara yol açar, bu nedenle genital muayene önemlidir. Fakat, bel soğukluğu diğer bölgelere de yayılabilir, bu nedenle genel bir muayene de yapılır. Bel soğukluğu tanısını kesinleştirmek için laboratuvar testleri gereklidir. Sağlık uzmanı hastadan üretral, servikal veya rektal sürüntü örnekleri alır. Bu örnekler laboratuvar incelemesi için gönderilir ve Neisseria Gonorrhoeae bakterisinin varlığı veya yokluğu belirlenir. İdrar testi, bel soğukluğu teşhisinde kullanılan bir başka yöntemdir. İdrar örneği laboratuvara gönderilir ve bakterinin varlığı tespit edilir. Bel soğukluğu yayıldığında, bazen kan dolaşımında da bulunabilir. Bu nedenle kan testleri de bakterinin kan dolaşımında olup olmadığını belirlemek için yapılır. Bel soğukluğu tanısı sırasında, diğer cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların da test edilmesi önemlidir. Bel soğukluğu tanısı konduğunda sağlık uzmanı hastanın daha fazla sağlık kontrolüne ihtiyacı olup olmadığını değerlendirir. Özellikle kadınlarda pelvik inflamatuar hastalık riskini değerlendirmek önemlidir. 

Bel Soğukluğu Tedavisi

Bel soğukluğu tedavisi enfeksiyonun tanısından sonra hızla başlatılmalıdır. Tanı sonrası “Bel soğukluğuna ne iyi gelir?” sorusuna yanıt aranmaktadır. Tedavi, enfeksiyonu kontrol altına almak ve komplikasyonları önlemek amacıyla kullanılan antibiyotiklerle gerçekleştirilir. Bel soğukluğunun tedavisinde kullanılan antibiyotikler, genellikle bir enjeksiyon veya ağızdan alınan tabletler şeklinde verilen sefalosporin sınıfına aittir. Bu antibiyotikler Neisseria Gonorrhoeae bakterisini öldürmeye veya çoğalmasını engellemeye yardımcı olur. Bel soğukluğu tanısı konulan bir kişi tedaviye başladığında cinsel partnerleri de aynı şekilde tedavi edilmelidir. Tedavi sonrası bel soğukluğu hastaları düzenli olarak takip edilmelidir. Fakat bel soğukluğu bakterisinin antibiyotiklere karşı direnç geliştirmesi mümkündür. Bu nedenle antibiyotik tedavisinin düzgün bir şekilde uygulandığından ve tedavi sonrası takip edildiğinden emin olunmalıdır. Tedavi sürecinde, enfeksiyonun bulaşmasını önlemek için cinsel ilişkiden kaçınılmalıdır. “Bel soğukluğu ne zaman geçer?” sorusunun yanıtı ise tedaviye başladıktan sonra genellikle hızlıdır. Semptomlar birkaç gün içerisinde azalmaya başlayabilir. Tedavi tamamlanmadan cinsel temas devam ederse, enfeksiyonun tekrarlama riski vardır. 

Sıkça Sorulan Sorular

“Bel soğukluğu hastalığı nedir?” sorusuna halihazırda değindik. Bunun yanında yine bu konuyla ilgili merak edilen bazı soruları sizin için aşağıda yanıtladık:

Bel Soğukluğu tedavi edilmezse ne olur?

“Bel soğukluğu tedavi edilmezse ne olur?” sorusu pek çok kişi tarafından sorulmaktadır. Tedavi edilmemiş bel soğukluğu kadınlarda pelvik inflamatuar hastalığa yol açabilir. Bu durum rahim içi boşluğunu çevreleyen dokuların iltihaplandırarak kısırlığa neden olabilir. Ayrıca ektopik gebelik (dış gebelik) riskini artırabilir, bu da anne adayının yaşamını tehdit edebilir. Erkeklerde ise epididimit adı verilen testis iltihabı görülebilir. İdrar yolu daralması, ağrı ve kısırlık riskini artırabilir. Bel soğukluğunun tedavi edilmediği durumlarda gözlerde körlüğe, boğazda iltihaplanmaya ve eklem iltihabına yol açabileceği de bilinmelidir.

Bel Soğukluğu nasıl önlenebilir?

Bel soğukluğundan korunmanın ana yolları korunmalı cinsel ilişki (prezervatif kullanımı), cinsel partner seçimine dikkat etmek ve düzenli cinsel sağlık kontrollerine gitmek şeklinde özetlenebilir. Kişisel hijyen ve cinsel temas sonrası temizliğe dikkat etmek de ekstra koruma sağlayabilir.

Erkeklerde Bel soğukluğu kadınlardan daha fazla mı görülür?

“Erkeklerde bel soğukluğu nedir?” sorusunun özel bir cevabı yoktur. Kadınlarda ve erkeklerde bel soğukluğu aynı şekilde enfeksiyon oluşturur. Bu nedenle “Erkeklerde bel soğukluğu neden olur?” sorusunun yanıtı da Neisseria Gonorrhoeae bakterisidir. Fakat belirtiler farklılık gösterebilir. Erkeklerde bel soğukluğu üretrayı daha kolay etkiler ve buna bağlı semptomlar gelişebilir. Fakat “Erkeklerde bel soğukluğu ne kadar sürede geçer?” gibi sorular için erkeklere özel bir süreç yoktur.

Bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar tedavi edilmezse veya tedavisi tamamlanmazsa ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Enfeksiyonun belirtileri görüldüğünde bir sağlık profesyoneline danışmak ve önerilen tedaviyi tamamlamak önemlidir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir