Psikiyatri – Ruh Sağlığı

Belirsizlikle Baş Etmek

Son günlerde sıkça sorulan sorulardan biri şu, mevcut belirsizlikle nasıl baş edebiliriz?

Belirsizlik, kaygı için anahtar tetikleyicilerinden biridir. Belirsizlik karşısında kaygı ve korku gibi duygular hayatta kalmamızı sağlar. Sorun modern dünyamızda, bu yanıt işlevi eski zamanlara göre daha farklı. Günümüz dünyasında her şey çok hızlı ve çoğu belirsizlikler giderilmiş durumda. Örneğin; izlediğimiz bir dizinin sonraki bölümü beklemek yerine oturup bütün bölümleri ardarda izleyebiliriz, bir yere giderken navigasyon bizim için en trafiksiz en rahat yolu bulur ve yolumuzun ne kadar süreceğine kadar bilgi verip belirsizliği ortadan kaldırır. Günler belki haftalar süren mektup bekleyişlerimiz yok. Birbirimizle iletişim kurmak, birbirimizin iyi olduğunu öğrenmek için birkaç saniye yeterli. Sonuç olarak kaygıyı yönetmek konusunda biraz tembelleştik. Belki de son zamanlarda anksiyete şikayetlerinin bu kadar artmasındaki sebep budur…

Uzm. Kl. Psk. Sinem Özkaya Alp

Pandemi sürecinde uzun zamandan sonra belki de en fazla belirsizliğe maruz kaldığımız bu dönemde, hedefimiz belirsizliği nasıl azaltabilirizden ziyade, belirsizliği yönetebilmek ve baş edebilmek olmalı. Bunun için size birkaç tane kolaylaştırıcı önerim olacak.

  • Var olmayan bütün potansiyel olasılıkları düşünmemeye çalışın. Bunun yerine ‘Bugün ne yapabilirim?’ düşünün. Yani uzun geleceği değil yakın gelecekle meşgul olun.
  • Korkmaktan ziyade, neyin mantıklı olduğunu düşünerek, yapabileceklerinize odaklanın. (Yetkililerin önerilerine uymak, sevdiklerinizle ilgilenmek, kendinize daha çok yakınlaşmak…)
  • Size keyif veren, rahatlamanıza yardımcı olan şeyleri keşfedip ısrarla yapmaya devam edin.
  • Değer verdiğiniz kişilerle bağlantıda kalın.
  • Kontrol edemediğiniz şeyleri bırakmaya çalışın, zor olduğunu biliyorum fakat kendinizi bunun hiçbir getirisinin olmadığı hatta sizden götürebileceği şeyleri hatırlama konusunda ikna etmeye çalışın.
  • Yaşadığınız duygusal zorlukları yakınlarınızla paylaşmaktan çekinmeyin. Yalnız olmadığınızı görmek daha kolay kabullenmenize yarayacaktır.

Eğer bu maddeleri denemenize rağmen bir yol alamıyorsanız, bir uzmanla görüşmenizi öneririm. 

Sağlıklı günler…

Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın