Sağlık Haber

Bilim insanları koronanın bir yönüne daha dikkat çekti!

Korona virüs salgını tüm dünyaya yayıldı, hızını kaybetmeden can almaya devam ediyor. Tedavisi ve ilacı henüz olmayan hastalar ise korona virüsten kurtulmak için tedavi oluyor. Ancak koronaya çare bulmak isteyen insanlar kulaktan dolma bilgilerle korona virüs hurafelerini uygulayarak şifa bulmaya çalışıyor. Bilim insanları bu durumun ölümcül sonuçları olduğu konusunda uyarıyor.

Dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınına karşı ortaya atılan yanlış bilgi ve hurafeler, yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine, binlercesinin de hastanelik olmasına neden oldu.

American Journal of Tropical Medicine and Hygiene dergisinde yapılan araştırmada, virüse karşı ‘önlemler’ adı altında ortaya atılan yanlış bilgiler paylaşıldı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs nedeniyle yaklaşık 746 binden fazla kişi yaşamını yitirdi, dünya genelinde ise 20 milyondan fazla kişi virüse yakalandı.

Virüse karşı yanlış önlemler

American Journal of Tropical Medicine and Hygiene dergisinde yapılan araştırmada sadece virüsün değil, virüse karşı alınan ‘yanlış önlemler’ ve hurafeler nedeniyle yüzlerce kişinin hayatını kaybettiği, binlercesinin de yaralandığı açıklandı.

Hurafeler arasında bunlar var 

Söz konusu hurafeler arasında yüksek dereceli alkol, dezenfektan, Metanol, inek dışkısı ve deve idrarı tüketmek gibi sözde önlemler bulunuyor.

Dezenfektan ve yüksek dereceli alkol içen 800 kişi öldü

Dergideki verilere göre, yüksek dereceli alkol ve dezenfektan içen 800 kişi hayatını kaybetti. Metanol içen 5 bin 800’ü aşkın kişi ise hastaneye kaldırıldı ve 60’ı görme kaybı yaşadı. Katar’da dezenfektan içen sağlıklı iki kişi ise zor kurtarıldı.

İnek dışkısı, deve idrarı

Özellikle Hindistan’da inek dışkısı ve idrarının tüketilmesinin korona virüse karşı etkili olduğu söylentileri yayıldı.

Öte yandan, zehirli bir bitki olan tatuladan yapılma bir içeceği içen 5’i çocuk 12 kişi hastaneye kaldırıldı. Ayrıca Suudi Arabistan’da deve idrarının limonla karıştırılmasının mucizevi bir etkisi olduğu ifade edilse de bu bilgilerin yanlış olduğu dergideki araştırmada defalarca vurgulandı.

Yanlış bilgilerin en çok yayıldığı ülkeler 

Avustralya, Tayland ve Japonya’dan bilim insanlarının yaptığı araştırmada, salgından ziyade yanlış bilgi paylaşımının hızla arttığı ifade edildi. 87 ülke üzerinde yapılan araştırmada 2 bin 300 içeriğin yüzde 87’sinin virüs hakkında yanlış bilgiler ve tavsiyeler içerdiği ortaya çıktı. En çok yanlış bilgilerin yayıldığı ülkelerin başında ABD, İspanya, Hindistan ve Çin geliyor. 

Mücadele etmeleri gerekir 

Araştırmacılar, sosyal medyada yoğun olarak paylaşılan sözde önlemlerin insanlar için tehlikeli ve ölümcül olabileceğinin altını çizerek hükümetleri ve uluslararası kuruşları yanlış bilgilerle mücadelede daha etkin rol oynamaya çağırdı.

Kaynak
Kaynak ; Yeniçağ Gazetesi
Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın