Böbrek Hastalıkları

Böbrek Nakli İle Ebeveyn Olma Şansı Artıyor

Böbrek yetmezliğinin tedavi yöntemleri nelerdir?

Böbrek yetmezliği olan kişiler tedavi edilmedikleri takdirde yaşamlarını yitirmektedir. Tedavi yöntemi olarak; diyaliz ve böbrek nakli olmak üzere; izlenebilecek 2 yol vardır. Hangi yolun seçileceğinin kararı doktor, hasta ve ailesi tarafından verilir. Diyaliz yöntemi hastayı yaşatır; ancak diyaliz de dahil olmak üzere hiçbir makine doğal organın işlevlerini sağlayamaz. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda; böbrek naklinin, hastaya her türlü yaşam kalitesini ve konforunu sağlayacak üstünlükleri vardır. Örneğin; tükettikleri gıdalar konusunda sınırlandırma getirilen böbrek yetmezliği olan hastalar, başarılı bir nakilden sonra diledikleri şekilde beslenebilmektedirler. Yine hastalar; iş ve sosyal yaşamlarına dönebilirler ve diyaliz için geçirilen zamanı artık kendilerine ayırabilirler.

Böbrek nakli bebek sahibi olma şansını artırıyor!

Böbrek yetmezliği diyaliz tedavisi almayı gerektirir. Bu da erkeklerde ürenin sebep olduğu etkiden dolayı sperm sayılarının azalmasına neden olur. Dolayısıyla üreme yeteneklerinin azalması durumu ile karşı karşıya kalınabilir. Yapılacak böbrek nakli ile böbrek yetmezliği tedavi edilerek bu sürecin olumsuz etkileri giderilir ve çiftlerin anne ve baba olma şansları artar.

Bu konu ile ilişkili olarak bir başka konu ise; sevdiklerine bağışta bulunan kişilerin ilerleyen zaman içerisinde yaşadığı hamile kalamama endişesidir. Ama bu endişenin duyulmasına gerek yoktur. Çünkü böbreğinin bir tanesini bağışlayan kadınlar kolay bir şekilde hamile kalarak, sağlıklı bebekler dünyaya getirebilmektedirler. Tek böbrek ile hamile kalan kadınların da gebelikleri tıpkı diğer kadınlar gibidir; hiçbir farkı yoktur.

Nakil sonrasında beslenmenize dikkat edin!

Böbrek nakli ile birlikte, zararlı maddeler yeni böbrek tarafından hızla temizlendiği için hastanın iştahında artış olacaktır. Ayrıca; kortizonlu ilaçların kullanımı da iştahı artıracak bir başka faktördür. Dolayısıyla nakilden sonra kiloda artış olabilir. Bu ekstra bir yük oluşturup böbreğe zarar verebileceği ve kan şekerinin yükselmesine yol açabileceği için ekmek ve hamur işlerinin tüketilmesi kısıtlanmalıdır.

Unutmayın…

Diyaliz; tam sağlıklı bir insan vücudundaki böbrek işlevinin; ancak %10’unu yerine getirebilir. Ama yapılacak böbrek nakli ile bu işlev %80’e kadar çıkarılabilmektedir. Nakil ameliyatından sonraki 1 ila 2 hafta istirahatte geçer. Sonrasında ise diyaliz sürecindeki gibi haftada 3 gün 3 ila 4 saat bir makineye girmek zorunda kalmaz ve tamamen normal bir hayata kavuşur.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir