Böbrek Hastalıkları

Böbrek Sağlığınız İçin Bu Önerilere Kulak Verin

Bu belirtiler varsa düzenli muayene olmak şart!

Böbrek yetmezliği erken aşamalarda bir belirti vermeyebilir. Bu nedenle geç kalmamak adına izlenecek en etkili yol; kan ve idrar tahlillerinin belli periyodik aralarla yaptırılmasıdır. Bu durum erkenden teşhis edildiği takdirde; yavaşlatılarak tedavi edilebilmektedir. Kişinin kendisinde şeker hastalığı, yüksek tansiyon, kilo fazlalığı gibi durumlar varsa ve aile geçmişinde de böbrek yetmezliği öyküsü bulunuyorsa; 6 ila 12 ay gibi sıklıklarla kontrollerini yaptırıyor olması gerekir.

Böbrek yetmezliğinin önlenmesi konusunda yaptırılacak düzenli muayenelerin önemi büyüktür. Örneğin; bu muayenelerde kreatin seviyesinin 1.2’yi geçtiği görülürse; kişi, mutlaka bir Nefroloji uzmanının kontrol ve takibinde olmalıdır. Bu durum; erken tanı için önemli bir noktadır.

Kan şekeri düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir!

Şeker hastalığı olan hastaların hemen hemen pek çoğunda böbrek yetmezliği gelişebilmektedir. Bu yüzden bu kişilerin kan şekeri seviyelerini düzenli sıklıklarla ölçtürüyor olması gerekir.

Kan basıncınızı takip edin!

Kan basıncının normal değer aralıkları; 120/80 ve altıdır. 139/89 değerler ise yüksek tansiyon ölçüsü olarak kabul görür. Bu durumda yapılması gerekenler; programlı egzersizler ile tuz kullanmadan yapılacak diyettir. Eğer bu değer; 140/90’ın üzerinde ölçümlenirse ilaç kullanarak kontrol altına alınması gerekir.

Tuz tüketiminize sınır koyun!

Tuz tüketimi günlük en fazla bir çay kaşığı olmalıdır ve bu sınırdır. Fast food ve katkılı gıdalar ile beslenmek yerine; ev ve sulu yemekler tüketmeyi tercih edin.

Böbreklerinizin ihtiyaç duyduğu suyu tüketmeye özen gösterin!

Günde en az 1,5 ila-2 litre arasında su içmek böbreklerin sağlığı için önem arz eder. Normal dönemde tüketilen bu su miktarı; ateşli hastalıkların görülmesi durumunda, yapılan egzersizler sonrasında ve hamilelik gibi dönemlerde daha da artırılmalıdır.

Sigara içmeyin, içilen ortamlarda bulunmayın!

Sigara kullanımı vücudun tüm organlarını etkilediği gibi; kalp ve damar sağlığı ile ilişkili olarak kan akımını da yavaşlatmaktadır. Bu nedenle sigara içmeyin ve içilen ortamlarda da bulunmayın.

Doktor reçete etmediği sürece ilaç kullanmayın!

Bilinçsizce alınan ağrı kesici ve antibiyotikler böbrek yetmezliğine yol açtığından doktor kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

Taş düşürdüyseniz ve idrar yolu enfeksiyonlarınız varsa nedenlerini sorgulayın!

Taş düşürdüyseniz ve idrar yolu enfeksiyonlarınız varsa bu durumların nedenleri öğrenilmelidir.

Düzenli olarak egzersiz yapın!

Haftanın 3 gününde yapacağınız 30 dakikalık tempolu yürüyüşler; kan basıncınızı düşürecek ve böbrek sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu