Plastik ve Estetik Cerrahi

Botoks hakkında

Botoks, yüzünüzdeki ya da vücudunuzdaki kırışıklıklara enjeksiyon yöntemiyle uygulanan geçici bir tedavi yöntemidir.

Botoks ile alın bölgesindeki yatay çizgiler, iki kaş arasındaki kızgınlık ifadesi veren dikey çizgiler, gözün dış tarafındaki kazayağı denilen çizgiler, burnun yan duvarındaki çizgiler, ağız kenarındaki dikey çizgiler, çene ucundaki kırışıklıklar, boyun bölgesindeki yatay ve dikey çizgiler, burun ucu düşüklüğü, koltukaltı terlemesi, avuç içi terlemesi, ayak terlemesi tedavisi yapılır.

Botoks enjeksiyonu 2-3 gün içinde etkisini göstermeye başlar, 1 hafta içinde tam olarak etki eder. 3. aydan sonra etkisi azalmaya başlar. 6. aydan sonra ise botoks enjeksiyonunun tekrarlanması gerekir.

Botoksa ve dolgu uygulamaları aynı anda yapılabilir mi?

Botoks ve dolgu işlemi aynı anda yapılabilir. Yüz ya da vücutta oluşan tüm yatay ve dikey çizgilerin
tedavisinde kullanılır. Dolgu işlemiyse yüzde oluşan çökmelerin tedavisinde kullanılır. Örneğin yanak bölgesindeki çökmeler ya da elmacık kemiklerinin daha çıkık durması için yapılır. Ayrıca yüzdeki asimetrileri tedavi etmek için de dolgu tekniği kullanılır. Yüzde farklı bölgelerde olduğu sürece her ikisi de aynı anda yapılabilir. Örneğin göz çevresine botoks uygulaması ile aynı anda dudak çevresine dolgu yapılabilir.

Op. Dr.Ercan Cihandide
Op. Dr.Ercan Cihandide

Botoks uygulamasında fiyat nasıl belirlenir?

Botoks enjeksiyonunun markasına, uygulama yapılacak olan bölgenin ve kullanılacak tüpün sayısına, seçilen doktorun uzmanlığına ve işlemin yapıldığı yerin kalitesine göre maliyetler farklılık gösterir. Aynı zamanda bu seçenekler alınan sonucun kalitesinde de farklılık gösterir.

Botoksun yan etkileri var mıdır?

Botoks malzemeleri kişiye özel üretilmediği için zaman zaman kızarıklara ve alerjik tepkilere yol açabilir. Yan etkilerin önlenmesi için işleme başlamadan önce mutlaka ufak bir bölgede test yapılması gerekir.

Botokstan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Botoks işleminden sonra 4 saat boyunca yüze kimyasal herhangi bir şey sürülmemeli, botokslu bölge ovalanmamalı, baş aşağıya doğru eğilmemelidir.

Botokstan sonra mimiklerde kaybolma olur mu?

Eğer uygun noktalara, uygun dozlarda botoks uygulaması yapılırsa mimiklerde belirgin bir donukluk ve mimik kaybı yaşanmaz. Botoks seçiminde uzmanınızın plastik cerrah olmasına dikkat etmelisiniz. Güzelliğinizi riske atmayın, kendinizi her zaman alanında uzman ellere teslim edin.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir