Ortopedi

Boyun fıtığı nasıl anlaşılır ?

Boyun ağrısı toplumda sık görülen bir şikayettir ancak her boyun ağrısını boyun fıtığı olarak değerlendirmek yanlış olacaktır. Boyun fıtığı omurgada meydana gelen dejeneratif değişiklikler nedeni disk parçasının omurilik kanalına doğru uzanıp sinir köküne (lerine) baskı yapmasıdır.

BOYUN FITIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Boyun fıtığının sebep olduğu en sık şikayetler; omuz , kol ve ellere doğru uzanım gösteren ağrı, uyuşma, karıncalanma her iki kürek kemiklerine doğru uzanım gösteren ağrı kollarda güç kaybı.

Doç. Dr.Burak Akesen
Doç. Dr.Burak Akesen

İlerlemiş durumlarda denge problemleri, bacaklarda güçsüzlük, idrar veya büyük tuvaletini kontrol etmede yetersizlik şikayetleri de ortaya çıkabilir. Bu tür şikayetleri olan hastaların omurga cerrahisi uzmanına başvurmaları önerilir. Ayrıntılı sorgulama ve fizik muayene sonrası boyun filmleri (röntgen, MR, bilgisayarlı tomografi) ile doğru teşhis konulabilir. Elektroltanısal (EMG) tetkikler de tanıya yardımcı olabilir.

BOYUN FITIĞINDA TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Her boyun fıtığı için cerrahi tedavi gerekmez. MR tetkikinde boyunda dejeneratif değişikler görülse bile bunların çoğu ameliyatsız tedavi edilebilir. Ameliyatsız tedavi;

Ağrı kesici ve kas gevşeticiler

fizik tedavi

masaj tedavisi

günlük yaşamda düzenlemeleri içine alır.

Ameliyat ne zaman gerekir?

ameliyatsız tedaviye rağmen geçemeyen şikayetler kol ve/ veya el kaslarında güçsüzlük denge problemleri, bacak kaslarında güçsüzlük idrar, büyük tuvalet kontrolünde yetersizlik

Ameliyat boyundan veya enseden yaklaşım ile yapılabilir. Ciddi olgularda her iki yaklaşıma da ihtiyaç duyulabilir. Cerrahi tedavide amaç sinir köklerine yapılan baskıyı ortadan kaldırmak ve aynı seviyeden tekrar fıtık oluşmasının önüne geçmektir.

Dekompresyon ; genellikle enseden yapılır, kemiklerden açılan pencereden fıtıklaşan parça çıkartılır.

Anterior diskektomi(boynun ön kısmından yaklaşım) ve füzyon; boyundan yaklaşım ile yapılır. En çok tercih edilen cerrahi tekniktir. Diskin tamamı çıkartılır ve ara mesafeye bir kafes yerleştirilerek omurlar kaynatılır.

Disk protezi; seçilmiş ve uygun vakalarda uygulanmalıdır. Her boyun fıtığı için uygun değildir. Boyundan yaklaşım ile uygulanır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir