Plastik ve Estetik Cerrahi

Bunlar selülit oluşumunu tetikliyor !

Uzm. Bio. Dr. Çiğdem Üregen,” Selülit, uzun yıllardır özellikle kadınların fiziksel olarak en çok rahatsız olduğu problemdir. Cilt yüzeyinde çukurluklar ve dalgalanmalı görünüm olarak kendini gösterir. Görüntüsü, ters ışık diye de tabir edilen ışık kırılmalarına bağlı olarak artıp azalabilmektedir.”dedi.

Selülitin temel sebebi genetik yatkınlık, hormonal durumlar, beslenme şekli, kilo alıp verme olsa da hareketsiz yaşam tarzı, yoğun tuz alımı, alkol sigara tüketiminden de etkilenir. Ayrıca oturma şekli ve dar kıyafetler de selülit oluşumunu tetikleyen faktörlerdendir.

Selülit Sadece Kilolu Kişilerde mi Görülür?

Sanılanın aksine selülit, sadece fazla kilosu olanlarda değil, aynı zamanda zayıflarda da görülebilir. Çünkü yağ dağılımı bu görünüme neden olan en önemli etkendir. Yani yağın fazlalığından ziyade, kas, bağ doku, yağ doku dağılımının düzeni de bu görünüme neden olabilir.

Burada karşımıza çıktığı üzere, fazla kilolarımızdan kurtulmuş olsak dahi, selülit yine de  bizim için büyük bir savaş nedeni olmaya devam edebilir. Özellikle de yazın kapıda olduğu, bunun için de ince dokulu, tiril tiril elbiselere, mayo ve bikinileri giymeye, şortlara geçiş yapmaya hazırlandığımız bu günlerde daha kısa sürede selülit görünümünü azaltacağımız reçetelere ihtiyaç duyuyoruz.

Selülit Karşıtı en Etkili uygulama nedir?

Uzm. Bio. Dr. Çiğdem Üregen,” Bölgesel fazlalık ve selülit giderme amacıyla araştırma yaptığınızda karşınıza çok sayıda cihazlı uygulama tekniği çıkıyor ve bu durum, hangisinin daha etkili olduğu konusunda kafa karışıklığına da neden olabiliyor.Bu duruma netlik ve pratiklik kazandırmak amaçlı önerim, öncelikle yapay zeka teknolojisi ile yağ dokunuzun oranını tesbit edip selülit görünümünüzün nedenini ortaya koymak olacaktır. Çünkü sebebi doğru tesbit etmek, çözüme giden ilk ve en önemli basamaktır.” diye belirtti.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir