Gebelik ( Hamilelik )

Bunları Tüketmek Bebeğinizi Zehirleyebilir

Dr.Fevzi Özgönül ,Özellikle hamilelik esnasında bazı besinlerin tehlikeli olabileceğini ve bir besinin anne adayları için risk taşımasının çeşitli sebepleri olduğunu belirtti.Dr.Özgönül,’Salam, Sucuk,Sosis Ve Sakatat gibi tam pişmemiş yiyecekler ‘listeria’ adlı bir mikrobun anneye bulaşmasına ve bu mikrobun plasenta yolu ile bebeğe geçerek kan zehirlenmesine ve ölümüne neden olabilmektedir.’dedi.

Dr.Fevzi Özgönül
Dr.Fevzi Özgönül

Şekerli Besinler

   Özellikle şeker metabolizmasının  bozulması hem anne hem de bebek sağlığı açısından oldukça önemlidir. Zaten hamilelik esnasında çok hassas bir konuma gelen bu durum, hamile bir hanımın fazla şekerli veya unlu gıdaları tüketmeye başlaması ile hem kilo problemi hem de diyabet riski olarak karşımıza çıkmaktadır.

Soyalı Ürünler

   Soya genetiği, oynanmış enzimler içerdiği için hem anne hem de bebek sağlığı açısından bu dönemde tüketilmemesi gereken besinlerin başında gelmektedir.

Pastörize Edilmemiş Süt Ve Süt Ürünleri

  Listeria adlı bir bakteri en çok süt ve süt ürünlerinden bulaşabilmektedir. Süt ürünlerinde kaynatma veya pastörize etmek bu bakterinin ölmesini sağlar.Fakat çiğ olarak hazırlanan süt ve süt ürünlerinde üreyen bu bakteri, soğuk algınlığına benzer bir belirti ile başlayıp hamilelikte risk yaratabilmektedir. Bu nedenle kaynatılmamış yada pastörize edilmemiş ürünler kullanılmamalıdır.

Çiğ – Az Pişmiş  Et Ürünleri

  Toxo plazma veya salmonella barındırabileceği için düşüğe  hatta bebekte hidrosefali mikrosefali gibi ağır nörolojik hastalıklara neden olabilmektedir.  

İyi Yıkanmamış Sebzeler Salatalar

  İyi yıkanmamış çiğ sebze ve salataların yenmesi toxoplazma riski nedeniyle anne tarafından tüketilmemesi gereken gıdalar listesindedir.

Bitkisel İlaçlar Ve Çaylar

   Bazı bitki çaylarının çok tüketilmesi vücutta normalin üzerinde bir su kaybına, bağırsak pasajının hızlanması nedeniyle besinlerin iyi emilememesine  neden olur. Hatta bazıları rahimde kasılma gibi etkiler yaratabilmekte ve hamilelik sürecini tehlikeye sokmaktadır.

Kilomuzu Dengeleyen Çok Lifli Gıdalar

   Bu tür gıdalar az miktarda sindirimi kolaylaştırdığı gibi çok miktarda alınmasında tam tersi bir etki göstererek sindirimi engelleyebilir.Örneğin kepekli ekmek çocuklarda olduğu gibi hamilelerde de demir emilimini olumsuz etkileyerek demir eksikliği ve kalsiyum eksikliği yapabilmektedir.

Alkol Sigara Ve Kafein Tüketimi

   Alkol ve sigara tüketimi de özellikle hamilelik esnasında bebeğin gelişimini olumsuz etkileyen davranışların başında gelir.İlk 3 ayda yüksek kafein alımı ise düşüğe, erken doğuma, düşük doğum ağırlıklı bebeklerin doğmasına neden olabilmektedir. Kafein hem uyarıcı hem de vücuttan su atılımını tetikleyen etkisi nedeni ile gebelikte risklere de neden olmaktadır. İlk 3 aydan sonra da kafein alımını arttırmamakta yarar vardır. 

Kabuklu Deniz Ürünleri

   Midye, istiridye gibi kabuklu deniz ürünleri özellikle sığ sularda yaşadığı için bir çok hastalığa açıktır. Kabuklu deniz ürünleri genellikle çok pişirilmeden hazırlanır fakat fazla pişirilse bile hastalık riski tamamen yok olmadığı için hamilelik boyunca bu tür yiyeceklerden uzak durmakta yarar vardır.

Çiğ Yumurta

Özellikle salmonella riski nedeni ile çiğ yumurta tüketmekten kaçınılması gerekir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu