KBB (Кulak Burun Boğaz)

Burun dolgusu nedir?

Yüze uygulanan yüz gençleştirme ve ameliyatsız yüz estetiği teknikleri burun konusunda da uygulanmaya başlandı ve son zamanlarda özellikle sosyal medyada takipçilerimden konu ile ilgili çok fazla soru geliyor. Hem bu sorulara yanıt olarak hem de hastalarımı aydınlatmak için son zamanların yükselen trendi burun dolgusuyla ilgili bilgileri bu blog yazımda paylaşmak istedim.

Burun dolgusu; burnun dış görünümünü ameliyat olmaksızın değiştirmeye imkan veren bir dolgu uygulamasıdır. Dolgu maddesi olarak genelde hyaluronik asit ve türevleri kullanılır. Burun dolgusu ile burun eğriliği hafifletilebilir ya da burun ucu kaldırılabilir.

Nefes alma problemleri veya valv yetmezliği gibi anatomik problemleri burun dolgusu ile çözmek mümkün değildir. Yani dolguyu istisnai durumlar dışında fonksiyonel çözümler sağlamak için değil daha çok estetik amaçlı kullanılıyoruz. Kalıcılığı 1 – 1,5 yıl kadar sürüyor.

Dr. Öğr. Üyesi Tamer HALILOĞLU

Tecrübeli ellerde kullanılması gereken bir uygulamadır çünkü tıpkı yüz dolgusunda olduğu gibi komplikasyon riski taşır. Aynı zamanda çok iyi biranatomi bilgisi ister. Uygulama öncesinde hasta ile görüşerek detaylı bir inceleme gerçekleştiriyoruz ve dolgu kararı buna göre veriliyor.

Burun estetiği ameliyatı olmak konusunda çekincesi olan hastalarıma önerebilirim fakat kalıcı olmadığını ve fonksiyonel bir değişime yol açmayacağını hatırlatmak gerek.

Ayrıca burun, cilt ve kıkırdak arasına yapılan her madde bir iyileşme dokusu oluşturarak küçük çaplı da olsa bir reaksiyona sebebiyet verir. Bu reaksiyon tıpkı yara iyileşme dokusu gibi, yapıldığı yerde kalıcı bir doku değişikliğine sebep olur. Bu bazı durumlarda iyi sonuçlar alınmasına sebep olurken, bazen de ameliyat ile düzeltilmesi gereken durumlara yol açar.

Hiç burun estetiği ameliyatı olmamış hastalarımıza dolgu yaparken, her zaman burunun anatomik özelliklerini göz önünde tutarak olası sonuçları hesaplamak gerekir. Dolguya ihtiyaç duymadan ameliyat kararı alındığı gibi, bazı durumlarda ise ameliyat esnasında veya ameliyat sonrasında dolgu gibi yardımcı maddelere başvurmak gerekebileceği, hastalara ayrıntısıyla anlatılmalıdır.

Dolgu yapan hekimin her zaman için dolgu yaptığı organın anatomisine, fizyolojisine hakim olması ve o organla ilgili yapılacak her türlü ameliyatı bilmesi gerekmektedir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir