KBB (Кulak Burun Boğaz)

Burun estetiği bilgilendirmeleri.

Burun estetik ameliyatı için en uygun mevsim hangisidir?

Burun estetiği için seçilecek zaman sağlıklı iyileşme için önemli. Burun estetik ameliyatı sonrası ilk 2 ay iyileşmenin yaklaşık % 80’lik kısmı tamamlanıyor. Bu dönemde ilk 10 gün morluklar ve şişlikler, göz çevresinde ön plandayken daha sonra ödem dediğimiz şişlikler burun cildinde yoğunlaşıyor. 6-12 ayda da iyileşme tamamlanıyor. Burun estetiğinde en iyi sonuca ulaşmak için; ameliyat tarihi planlaması yaparken bu sürece dikkat edilmeli. Özelikle kış aylarının ve bahar döneminin en uygun zaman olduğunu söyleyebiliriz.

Burun estetiği sonrası göz çevresinde oluşan şişlik ve morluklar cildi güneşe karşı hassaslaştırıyor. Morlukların direkt güneş ışığıyla maruziyeti yüzde kalıcı lekelere neden olabilir. Bu hassasiyet 1 ila 1.5 ay sürmektedir.Kış ve bahar mevsimini önermemizin diğer bir nedeni ise, ameliyat sonarsı kanama riskinin sıcak havalarda daha fazla olmasıdır. Sıcak hava, kan damarlarında gevşeme ve genişlemeye neden olurken istenmeyen burun kanamalarına da neden olabilir. Bununla birlikte morlukların şişliklerin artmasına neden olur. İyileşmeyi kötü yönde etkiler. Bunun için ameliyat sonrası buz uygulaması yapmaktayız. Bu nedenlerden dolayı Ocak, Şubat veya Mart ayında yapılan burun operasyonları, Haziran ayında tam anlamıyla iyileşme göstereceği için daha çok tercih edilmeli.

Neden burun estetiği olmalıyım
Bu ameliyatla iki önemli hedefimiz vardır.

Burun estetiği rinoplastide birinci amacımız güzelliktir, fakat hiç kimse yapay güzelliği istemez. Genel olarak toplumsal bakış açısı da doğal güzellik yönündedir. Bu nedenle rinoplasti ameliyatlarında amacımız gözlerin güzelliğini ortaya çıkaran, yüze uyumlu, ameliyat olduğu anlaşılmayan doğal bir burundur. Burun hiçbir zaman yüzdeki diğer yapıların önüne geçmemeli ve onlarla uyum içerisinde olmalıdır.

Op. Dr. İlteriş Çağatay RUHI

Rinoplasti ameliyatına sadece estetik bir operasyon gibi bakmamak gerekir. Bunun nedeni burnun özellikle solunum başta olmak üzere birçok fonksiyonunun bulunmasıdır Estetik olarak güzel ama fonksiyon gösteremeyen bir burun farenjit ( bogaz araka duvarının takılma hissiyle kendini gösteren enflamasyonu),sinüzit, orta kulak enfeksiyonları gibi birçok sağlık problemini beraberinde getirir.Bunun için bu tür bir operasyonda, fonksiyonel bir burun yaratmak ikinci en önemli amacımızdır.

Burun estetiği olmayı düşünüyorum ne yapmalıyım:

Öncelikle burun estetiği planlıyorsanız burnunuzun şeklini değerlendirerek; nasıl bir burun istediğinize karar vermelisiniz. Bu tür ameliyatlarda teslimiyetçi bir davranış olan’ doktorum en iyisini bilir’ yaklaşımı hem hekiminiz hem de sizin için ilerleyen zamanlarda büyük sorunlar yaratabilir. Bunun için isteklerinizi belirleyip doktorunuzla bunları paylaşmalısınız. Doktorunuz da bu isteklerinizi değerlendirerek sizi yönlendirecektir.

Burun estetiği ameliyatından önce hasta ile doktorun birbirini anlaması son derece önemlidir. Beklentilerinizin doktorunuz tarafından bilinmesi, bu beklentilerin gerçekçi olup olmadığının anlaşılması ve ne kadarının karşılanabileceğinin size anlatılması gerekmektedir. Ameliyat öncesi görüşmelerde fotoğraflarınızın çekilmesi ve bu fotoğraf üzerinden beklentilerinizi tarif etmeniz hasta doktor ilişkisinin daha sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Doktorun çekilen fotoğraflar üzerinde bilgisayar programları yardımıyla yapacağı düzeltmeler size olabilecekleri göstermek açısından faydalıdır. Fakat unutulmamalıdır ki; bu fotoğraf düzenlemeleri yalnızca ameliyatı planlamakta ve sizin isteklerinizi belirlemeye yardımcı olmaktadır. Ameliyat sonrası hastanın birebir aynı sonucu elde edeceği beklentisi, hatalı bir düşüncedir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir