KBB (Кulak Burun Boğaz)

Burun estetiği / burun kusurlarının düzeltilmesi

Burun yüzün merkezinde konumlanmış, ilk bakışta dikkati çeken ve şekli itibariyle doğuştan veya sonradan oluşacak travmalara en açık yüz bölgesidir. Hal böyle olunca burunda şekil bozukluklarıyla sıkça karşılaşılmakta ve bu bozukluk yüzün görümünü oldukça etkilemektedir. Bu sebeplerden de dünya çapında en sık yapılan estetik cerrahi rinoplasti (estetik burun cerrahisi) olmaktadır.

Rinoplasti, burnun şeklini ve konturunu incelterek yüzün genel estetik görünümünü iyileştiren ve sürekli gelişen bir işlemdir. Bu prosedürün amacı anatomik oluşumların izin verdiği oranda doğal görünümlü ve yüzünüze yakışan bir burun elde etmektir. Doğal ve güzel burun yüze ilk bakışta dikkatin gözlere ve dudaklara odaklanmasına izin veren burundur. Bu nedenle burun estetiği, gözleriniz ve dudaklarınız gibi önemli güzellik özelliklerinin daha iyi anlaşılmasını sağlayarak yüzünüzün tüm ifadesini güzelleştirmektedir.

Op. Dr. Ali KAVUZLU
Op. Dr. Ali KAVUZLU

Burun Kusurlarının Düzeltilmesi

Burun estetiği ile büyük bir burun küçültülebildiği gibi; burun kemeri, burun eğriliği, geniş burun ucu, burun ucu düşüklüğü, burun kanadı genişliği gibi istenmeyen burun özellikleri düzeltilerek burun doğal bir görünüme kavuşturulur. Rinoplasti birçok kişi tarafından estetik bir ameliyat olarak düşünülse de aynı zamanda fonksiyonel bir operasyondur. Şekil bozukluğu olan birçok burunda aynı zamanda nefes almayı güçleştiren burun orta duvarı eğriliği (Nazal Septum Deviasyonu), burun eti büyümesi (Konka Hipertrofisi), burun eti balonlaşması (Konka Bülloza) gibi fonksiyonel problemler de bulunmaktadır. Bu yüzden burun estetiği ameliyatından önce bu gibi problemlerin varlığı dikkatle araştırılmalı ve operasyon sırasında bu problemler cerrah tarafından mutlaka çözüme kavuşturulmalıdır.

Daha iyi bir görünüş, sağlıklı bir nefes ve kendinize güveninizi arttırmak ister misiniz?

Bir burun estetiği operasyonu düşünüyorsanız, ameliyatın nasıl yapıldığını, ne gibi süreçlerden geçtiğinizi, görünüşünüzün ve sağlığınızın ne şekilde düzeleceğini bilmek isteyeceksinizdir. Görüşme sırasında Dr. Ali Kavuzlu burnunuzu hem fonksiyonel hem de estetik olarak değerlendirir. Burnunuzun fotoğraflarını çeker, fotoğraflar üzerinden sizin burnunuzun görünümü ile ilgili düşüncelerinizi tartışarak neler yapılabileceğini anlatır. Böylelikle hastalarımız ameliyat öncesi gerçekçi bir beklenti içerisine girer.

Burun estetiği operasyonunda (Rinoplasti) başarılı bir sonuç elde etmek için hasta ve cerrah arasında iyi bir uyum olması önemlidir. Ameliyat öncesinde birçok hastamızda ameliyat anksiyetesine rastlamaktayız, bu çok normal bir durumdur. Bu anksiyete ancak doktor ve hasta arasında kurulacak gerçekçi beklentilere ve tıbbi uzmanlığa dayalı güven ilişkisi ile yatışır. Dr. Ali Kavuzlu ameliyatta en iyi sonuca ulaşmanız için bir Kulak Burun Boğaz Uzmanı ve Yüz Estetik Cerrahı olarak tüm cerrahi becerisini ve bilgi birikimini kullanacaktır. Ameliyat öncesi ve sonrası tüm sorularınızı içtenlikle cevaplandıracaktır.

Burun estetiği (rinoplasti) prosedürü ameliyat öncesi kan tetkikleri, EKG, akciğer grafisi gibi tetkiklerin değerlendirilmesi ile başlar. Burun içinde başka patolojilerden şüphelenilirse Burun ve Paranazal Sinüs Tomografisi çekilir ve değerlendirilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Vakaların büyük çoğunluğunda açık teknikle operasyonları yapmaktayım. Operasyon ortalama 2-3 saat sürer. Genellikle aynı gün hastalarımız taburcu olur. Ameliyat esnasında nefes almaya izin veren, kanallı, silikon tampon kullanılır. Bu tamponlar en erken 3-4 günde alınır. Dikiş ve alçı 1. haftada alınır ve 4-5 gün kalmak üzere burun tekrar bantlanır. 1,3,6 ve 12. ayda kontrol planlanır. Sonraki kontroller yıllık olarak devam eder.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir