Plastik ve Estetik Cerrahi

Burun Estetiği Nedir, Hangi Durumlarda Yapılır?

Tıp dilinde Rinoplasti olarak adlandırılan burun estetiği, burnun mevcut görünüm ve işlevlerini tedavi etmek amacıyla yapılan, burunda bulunan kemik ve kıkırdak dokunun tekrardan şekillendirilerek yeni bir görünüm kazandırıldığı estetik operasyondur.

Dr. Öğr. Üyesi Atilla Adnan Eyüboğlu
Dr. Öğr. Üyesi Atilla Adnan Eyüboğlu

Yüzün ortasında bulunan ve en çok dikkat çeken bölgesi olan burun, orta yüzümüzün 3’te 1 ini oluşturur. Gerek fonksiyonları gerekse estetik açıdan mühim bir organımız olan burnumuz, güzel bir şekle sahip olduğunda ne kadar olumlu oluyorsa, şekli bozuk ve kötü bir görünüme sahipken de olumsuz tepkiler almamıza sebep olur. Burnumuzdan dolayı yaşayacağımız estetik kaygılar kendimizi beğenmemeye ve özgüvenimizin düşmesine sebep olur. İnsanların kendini beğenmesi özgüveni arttırdığı gibi hayatlarındaki başarıyı da desteklemektedir.

Estetik açıdan önemli olduğu kadar hayati açıdan da önemli bir organ olan burnumuz, nefes almak ve vermek gibi hayati bir görevi de üstlenir. Sağlıklı nefes almak bunun yanında sağlıklı bir yaşamı da beraberinde getirir.

Şekil Bozukluğuna Bağlı Olarak Yaşadığımız Oksijen Eksikliği;

 • Geçişin dar olması durumunda oksijen yetersizliğine bağlı olarak kalpten vücuda daha az oksijenli kan gönderilmektedir. Yetersiz oksijenin dengelenmesi için kalbimiz daha hızlı çalışmakta ve bu da bir süre sonra kalbi zorlamakta ve kalp büyümesine yol açmaktadır.
 • Akciğerin vücuda daha fazla oksijen gönderme çabası da zamanla akciğerde sertleşmeye ve efor kapasitemizin düşmesine sebep olur.
 • Az miktarda oksijen alımı yorgunluk ve halsizliği arttırır.
 • Burunda şekil bozukluğu soluk alıp vermeyi güçleştirir ve daha çok efor sarf edilir.
 • Uygun miktarda oksijen alınmaması uyku kalitesini de düşürmektedir.
 • Şekil bozuklukları da horlamaya sebebiyet verir.

Sadece nefes almak fonksiyonun dışında koklama duyumuzun tek öğesi olan burnumuz, nefes alırken havada bulunan mikropları ve bakterileri de süzerek ciğerlerimizi korur. Bunun yanında konuşurken sesimizin daha tok ve düzgün çıkmasını sağlar.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanır?

 • Burnun yüz yapısına göre büyük ya da küçük olması,
 • Burnun kemerli olması ,
 • Burnun çöküntülü veya eğri olması,
 • Burnun ucunun deforme olması ,
 • Burnun ucunun düşük olması ,
 • Burnun içinde et bulunması ,

Burun ameliyatı esnasında nefes tıkanıklığına neden olan sorunlar da ortadan kaldırılır.

Burun Estetiği Nasıl Yapılıyor?

Burun estetiği ameliyatları temel olarak ‘açık teknik ve kapalı teknik’ 2 şekilde yapılıyor.

Açık Teknik: Ciddi burun ucu problemleri ve ileri derece kemik eğriliği gibi durumlarda tercih edilmektedir. Açık tekniğin en önemli avantajı ise direk görüş alanında yapılabilmesidir. Bu tür ameliyatlar uygulayan cerrah için uygulama açısından daha kolaydır. Bu teknikte burunda bulunan bütün kemik ve kıkırdak yapıları, o bölgedeki dokular tamamen görünmektedir. Ameliyat burun ucu derisinin kaldırılarak kıkırdakların üzeri tamamen açılır.

Açık Teknik’te her türlü şekil bozukluğu, burundaki eğrilikler, kıkırdakta bulunan eksik ve çökmüş alanlar onarılabilir. Açık teknik doktorun el becerisine bağlı olarak genellikle iz bırakmayan bir operasyondur. Kapalı teknikten kesi olarak farkı burun ortasında dudağa doğru olan kısımdaki 3-4 mmlik kesidir.

Kapalı Teknik: Bu teknik izsiz burun ameliyatı tekniğidir. Genel olarak burnun küçültülmesi, burun sırtındaki tümseklerin giderilmesi, burundaki yamuklukların düzeltilmesi gibi sorunlarda tercih edilir. Burun kesikleri burnun içinden yapılır ve burun içi köküne kadar görülebilir. Çoğunlukla genel anestezi kullanılarak yapılan operasyon ortalama olarak 2-3 saat sürmektedir.

Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ameliyat sonrası 2-4 saat boyunca su tüketilmemelidir. 4 saat içerisinde dudaklar ıslak bezle nemlendirilebilir. Erken su tüketiminde kusma görülebilir. Operasyon sonrası dönemde damardan sıvı takviyesi uygulanacaktır.
 • Ameliyat sonrası 2-3 gün arası burun içinde silikon bulunmaktadır, bu malzemeler hava almaya müsait kanalları olduğu için sizlere rahatsızlık hissettirmez.
 • Ameliyat sonrası yatış şekli olarak dik yatılmalı ve çift yastık kullanılmalıdır.
 • Hafif sporlar 2-3 gün sonra yapılmaya başlanabilir fakat 1 ay boyunca ağır spor yapılmamasına dikkat edilmelidir.
 • Yaklaşık 3 hafta boyunca ağır kaldırmak, denize ya da havuza girmek yasaktır.
 • İlk 3 gün hafif ağrı, ilk hafta içerisinde morluk ve şişlik olabilir. Morluk ve şişlik uygulanacak cerrahi yöntem, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, hastanın deri yapısı, sigara kullanımı gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Bu neden ile ameliyat öncesinde tahmin etmek zor olmaktadır. Ameliyat sonrası 2 hafta boyunca sümkürmemeye dikkat edin.
 • Korunmasız olarak güneşe çıkmayın, çıkacaksanız güneş kremi kullanmalısınız.
 • Güneş gözlüğü kullanılması burun şeklini bozabileceği için 1 ay boyunca yasaktır.
 • Gözlük kullanan hastaların eğer mümkün ise bir süreliğine lens kullanması önerilir.

Revizyon Ameliyatı Nedir?

Daha önceden burun ameliyatı geçirmiş ve sonucu beğenilmeyen durumlarda burnun yeniden ameliyat edilmesine Revizyon Ameliyatı denir. Beğenilmeme durumu şekilden tatmin olunmamasıyla beraber nefes alma problemleri de olabilir. Revizyon ameliyatları ilk ameliyatlara göre psikolojik ve fiziksel olarak daha zordur.

Burun Estetiği Her Zaman Olunabilir mi?

Burun estetiği için alt yaş sınırı kadınlarda 17, erkeklerde ise 18’dir. Aile onayı durumunda T.C kanunlarına göre 16 yaş alt limit olarak belirlenmiştir. Ameliyat olmak isteyen kişinin engelleyici bir sağlık sorunu yoksa üst yaş sınırı yoktur. Çocuk gelişini engelleyen ve ciddi burun tıkanıklıklarına yol açan durumlarda daha erken yaşlarda da cerrahi tedavi uygulanabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu