KBB (Кulak Burun Boğaz)

Burun estetiği sonrası gülüş bozulur mu?

Burun estetik ameliyatından sonra hastaların nasıl bir yüze sahip olacağı ve meydana gelecek olan değişiklikler, en çok merak ettiren ve aynı zamanda da tedirginlik yaşatan konuların başında gelmektedir. Hastalarımdan gelen burun estetiği sonrası gülüş bozulur mu sorusu da sıklıkla merak edilen konulardan birisidir. Ameliyat sonrasında yüzü rahat şekilde hareket ettirememek doğal olarak bu soruyu da beraberinde getirmektedir.

Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan OĞUZ
Dr. Öğr. Üyesi Oğuzhan OĞUZ

Burun estetiği, yüz üzerinde ciddi farklılıkları oulşturacak bir cerrahi operasyondur. Kişinin yüz tanımı ve görünümü büyük ölçüde değişiklik gösterir. Ancak burun estetiği sonrası gülüş değişmez. Burun estetiğinin gülüşü değiştirmeyeceği ve olumsuz anlamda etkilemeyeceği bilinmelidir.

Ameliyattan sonra hastaların bir süre çok rahat şekilde konuşamaması ve gülme gibi mimikleri rahat şekilde yerine getirememesi kalıcı olan bir durum değildir. İyileşme süreci içerisinde yüz kasları da yerine oturacaktır.

Bu kasların yerine oturması ve yüzün rahat şekilde hareket edebilmesi için sabırlı olmak gerekiyor. En az 1 sene içerisinde yüz asıl görünümünü kazanacaktır. Özellikle ameliyatın ilk zamanlarında yüzü aşırı şekilde hareket ettirecek davranışlardan da kaçınmak gerektiği unutulmamalıdır. Yüzü zorlamayacak şekilde konuşmak ve gülmek burun yapısının iyileşmesi açısından önemlidir. Burun estetiği sonrası yüzde oluşan ödem ve şişlikler de gülüşü etkileyecektir. Bu nedenle hastaların değişime hazırlıklı olması ve bu durumun geçici olduğunu unutmamaları gerekir.

Estetik sonrası gülüş konusunda tedirginlik yaşamaya gerek yoktur.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir