Plastik ve Estetik Cerrahi

Burun Estetiğinde 10 Maddeye Dikkat

Estetik amaçlı ameliyatların başında gelen burun estetiği ameliyatı hastalara rahat nefes almanın yanı sıra sağlıklı, doğal ve estetik bir görünüm sağlamaktadır. Bu süreçte hastaların bilmesi gereken 10 şeye göz atalım.

1-Burun ameliyatı öncesinde hastanın fotoğrafları çekilerek uygulanan özel programlarla burnunuzun ameliyat sonrası tahmini görünümü belirlenir. Bu belirlemede burun, kemik, kıkırdak ve cilt yapısı ve yüzünüzle burnunuzun orantısı da oldukça önemlidir.
2-Cerrahi operasyon sırasında plastik cerrah uzmanları ile birlikte kulak burun boğaz cerrahlarının da bulunması daha sonra ortaya çıkabilecek nefes alma problemleriyle karşılaşmama konusunda tedbir olacaktır.
3-Ameliyattan sonra hastanın yüzünde morluk veya şişlik meydana gelebilir. Bu durum korkulacak bir durum olmamakla birlikte iki veya üç günün ardından tamponlar çıkarıldığında bir hafta içerisinde hastanın yüzünde meydana gelen moruk ve şişlik geçmektedir. Yüzde oluşan ödemler ise kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte tamponların çıkarılmasından bir hafta sonrasında burun normal görünümüne kavuşmaktadır.
4- Burun estetiği ameliyatına karar vermeden önce yüz kemiklerinin gelişiminin tam olarak beklenilmesi gerekmektedir. Bu gelişim, kızlarda 17 erkelerde ise 18 yaşında tamamlanmaktadır.

5-Burun ameliyatı uzun süren bir cerrahi operasyon olduğundan hastanın lokal anestezinin aksine genel anesteziyi tercih etmesi rahatlık açısından lehine bir durum olacaktır.
6- Ameliyat sırasında hastanın burnuna tampon takılır, bunun amacı burnun şeklinin sabit kalması ve şişlerin engellenmesidir.
7-Ameliyattan sonra hastaların burun darbelerine karşı çok dikkat etmesi gerekmektedir. Ameliyattan 2-3 ay sonra burunda kemikleşme süreci büyük oranda tamamlanmış olacağından küçük darbeler çok etkilemese de büyük darbeler tekrar cerrahi müdahaleler gerektirebilir.
8-Ameliyat sonrası çok fazla ağrı hissedilmez fakat ağrı eşiği kişiden kişiye farklılık gösterdiğinden basit ağrı kesicilerle söz konusu ağrılara son verilebilir. Bazı hastalar operasyon sırasında takılan tampondan rahatsızlık duyacağından ağrı kesici kullanabilirler.
9-Ameliyat sonrası ilk günler doktorun tavsiye ettiği burun temizliğine dikkat edilmeli, düzenli olarak burun temizliği yapılmalıdır. Yüzde morarmadan kaynaklı renk değişiklikleri olacağından güneşe çıkılmaması gerekmektedir.
10-Ameliyat sonrası bol sıvı tüketilmesi ve düzenli yapılan diet iyileşme sürecinde hastaya yeterli olacaktır. Hastanın ameliyattan önce kullandığı ilaçları ameliyattan sonra da kullanabilmesi için doktor tavsiyesi gerekmektedir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir