KBB (Кulak Burun Boğaz)

Burun tıkanıklığının doğuracağı sonuçlar

Burun estetiği ameliyatı esnasında burun içinde yaşanan tıkanıklığı da gideriyoruz. Böylelikle burun güzelliğini sağlarken sağlıklı nefes almanıza da destek oluyoruz.

Sağlıklı bir nefes için sağlıklı bir burun şarttır. Burun vücudumuzun önemli organlarından biridir. Sadece koku almamızı ve nefes alıp vermemizi sağlayan bir organ değil ayrıca solunum, vücuda giren havayı nemlendiren ve ısıtan, ses tellerine uzanan ve sesimizin bize özel olmasını sağlayan bir araç, duyu organıdır. Burun böylesine önemli işlevselliğe sahipken onun tıkalı olması sağlıklı nefes alıp veremeyişimize neden olur ve bu bir çok sağlık problemine de davetiye çıkarmak anlamına gelir.

Burun tıkanıkları çoğu zaman alerjik durumlardan, burnun içinde et olması, burun deliklerinin küçük olması ya da burun içinin kalın ve kemikli olmasından kaynaklanabilir. Dilerseniz burun tıkanıkları neden gerçekleşir tek tek sıralayalım;

Deviasyon durumu; Burun kemiğinde kayma olması durumudur. Burun içinde ki kemiklerde bozukluk ve kaymalar burun tıkanıklığına denen olabilir,

Op. Dr. Ercan AYDIN
Op. Dr. Ercan AYDIN

Konka durumu; Alt burun etlerinin büyümesi anlamına gelir. Büyüyen etler zamanla burun deliklerini tıkar ve nefes alıp vermemize büyük engel teşkil eder,

Valv daralması; Burun çatısında daralma olayıdır. Sık karşılaştığımız durumlardan biride burun çatısında yaşanan daralma ve bu daralmaya bağlı burun tıkanıklığıdır,

Geniz eti büyümesi; Çok fazla karşılaşılan bir vakadır. Geniz eti büyümesi burun tıkanıklığına neden olur.

Yaygın burun içi polipleri; Bu durumda bazen tek başına bazen tüm burun tıkanıklığa neden olan sebeplerle birlikte burunun tıkanmasına neden olabilir.

Burun Tıkanıklığının Doğuracağı Sonuçlar:

Burun tıkanıklığı yaygın olarak hastalarda uyku bozukluğuna neden olur. Ayrıca aşırı horlama, Devamlı ağız solunumu yapmak zorunda kaldığı için ağız kuruluğu yaşar, sürekli boğaz enfeksiyonları olur ve farenjite de neden olur. Ayrıca burun tıkanıklığı yaşayan hastalarda uyku apnesi, cinsel fonksiyon bozukluğu ve psikolojik problemlerde gözlenebilir. Akciğer ve Kalp problemlerini ağırlaştırır.Ses yapısını bozar, burun tıkanıklığından dolayı burundan konuşma gözlenir. Yine çocuklarda özellikle altını ıslatma problemi yaşanabilir. Sadece basit bir problem olarak görülen burun tıkanıklığı aslında büyük problemlere yol açabilir.

Burun tıkanıklıklarında yapılan ameliyatlar:

Deviasyon Ameliyatı : Burun kemiği düzeltilmesi ameliyatıdır. Burun tıkanıklığına neden olan burun kemiklerine müdahale edilir ve düzeltilir.

Valv Cerrahisi : Burun çatısının açılması operasyonudur. Böylelikle daralan burun çatısı eski haline ya da açılmak üzere düzeltilir.

Estetik Burun Cerrahisi : Bazı burun tıkanıklıklarının tedavisi burnun dışının da değiştirilmesi ile mümkün olur ki asıl bizim alanımıza giren tedavi yöntemi budur; estetik burun ameliyatı sırasında soruna müdahale etmek.

Geniz Eti Alınması : Genellikle çocuklarda uygulanan bir operasyondur. Tıkanmaya neden olan geniz eti organdan alınır.

Burun İçi Poliplerinin Medikal ve Cerrahi Tedavisi : Bu hastalık genellikle üzüm taneciklerine benzeyen içi jel dolu etlerin oluşmasıdır. Bu durum astım alerji ve aspirine karşı duyarlılıktan oluşmaktadır. Bu oluşum sinüzite de neden olmaktadır. Bu durumda uygulanan tedavi yöntemi çok büyük ve yaygın olgularda endoskopik olarak cerrahi uygulanması ve sonrasında sistemik(ağızdan) steroid ve topikal (spray) steroid tedavisidir. Çok yaygın olmayan vakalarda yanlızca spray tedavisi yeterli olabilmektedir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir