KBB (Кulak Burun Boğaz)

Burunda septum deviasyonu (burun içi kemik eğriliği) ameliyatı neden gereklidir?

Burun orta kıkırdak ve kemiği burun bölmelerini ikiye ayıran ön kısmı kıkırdak arka ve üst kısımları da kemikten oluşan bir yapıdır. Ameliyatı konusunda her ne kadar hem hastalar arasında hem de doktorlar arasında net bir yorum olmamakla birlikte yapılan çalışmaların bir çoğunda burun kemik eğriliği olan hastaların ilerleyen zamanlarda diğer solunum yolu hastalıklarına yatkınlıklarının arttığı yönündedir. Tabi burada kastedilen eğrilik basit ve kişide hiçbir rahatsızlık oluşturmayan eğrilik değildir. Ama kişinin burun tıkanıklığı şikayeti varsa ve yapılan muayene sonucunda tıkanıklığa sebep olabilecek düzeyde bir eğrilik varsa operasyon düşünülebilmektedir.

Op. Dr.İbrahim Korhan
Op. Dr.İbrahim Korhan

Burun kemik eğriliği genellikle buruna alınan bir darbe ile ortaya çıkabilmekle beraber burun içindeki kemik ve kıkırdak gelişimine bağlı olarak da oluşabilmektedir, beraberinde genellikle burun içindeki etlerde de (konka) büyüme olmaktadır. Burada bahsi geçen travma anne karnında, doğum esnasında ve doğum sonrasında ve hatta erişkin dönemde bile olabilmektedir ve hastalar her zaman bunu hatırlamayabilirler. Genellikle de yaş ilerledikçe kişiyi rahatsız etmeye başlamaktadır. En önemli problem burunda var olan eğriliğin horlama, uyku apnesi gibi uykuda solunum bozuklukları açısından risk ve yatkınlık oluşturmasıdır. Burun tıkanıklığı yaşayan kişilerde uyku kalitesinde belirgin azalma ve buna bağlı olarak da gündüz uyuklamaları, iş veya okul performansında azalma, yorgunluk, baş ağrıları gibi problemler yaşayabilmektedir.

Operasyon bilinenin aksine zor ve günümüzde kişi açısından ciddi sıkıntılara yol açabilecek bir operasyon olmak çıkmıştır. Operasyon süresi ortalama 30 dakika gibi kısa olmaktadır, burun orta bölme eğriliği düzeltilirken burun içindeki etlere de (konka) müdahale edilmekte ve burun tıkanıklığı tamamen çözülmektedir. Birçok merkezde olduğu gibi bizde operasyonu genel anestezi altında yapmayı tercih etmekteyiz fakat kişinin anestezi açısından riskli bir durumu olması halinde lokal anestezi ile de (burun uyuşturularak) operasyonu yapabilmekteyiz. Hastalar her iki durumda da operasyondan 2-4 saat sonra evine gönderilebilmektedir. Bu operasyonlarda hastaların en çok korktukları burun tamponları artık çoğunlukla kullanılmamaktadır ve hatta uygun hastalarda tamamen burun açık bırakılmaktadır. Operasyonda burun dışından hiçbir kesi yapılmamakta ve tamamen burun içinde çalışılmaktadır ve operasyon sonrası yüzde şişlik veya morluk olmamaktadır ayrıca ağrı şikayeti minimal olmaktadır. Bunun yanında bu ameliyat estetik burun operasyonları veya sinüzit operasyonları ile birlikte de yapılabilmektedir.

Sağlıklı günler dileriz…

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir