Ortopedi

Çocuklarda büyüme ağrısına dikkat !

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Alperen Korucu konu hakkında bilgiler verdi. 

Çocukluk ve ergenlik çağında (2-12 yaş arası)  akşamları ve çoğunlukla gece yattıktan sonra en sık diz çevresinde olmak üzere eklemlerde görülen ağrı şikayetine büyüme ağrıları denir Ancak bacakta meydana gelen her ağrı,büyüme ağrısı da olmayabilir. 

Büyüme ağrısının nedeni tam olarak bilinmiyor.Fakat sağlıksız ve kötü beslenme,hiperaktivite,genetik yatkınlık,psikolojik nedenler,aşırı kilo,skolyoz gibi asimetri hastalıkları nedeniyle oluşabiliyor.Erkek ve kız çocuklarında eşit olarak görülebiliyor.Büyüme ağrıları çoğunlukla, kemiğin çevresinde yer alan tendon, kas, ve bağlar gibi… yumuşak dokularda oluşan gerilmeler ve zorlamalardan sonra meydana gelen ödemden kaynaklanıyor.Büyüme ağrıları sıklıkla akşamları dinlenmeye geçer, çoğu zaman gece uykuda başlar.

Ağrılı bölgeye masaj yaparak ve paracetamol cinsi ağrı kesiciler ile çocuğun rahatlatılması sağlanabilir.Genellikle Adolesan döneminde iyileşme görülür.Büyüme ağrıları aslında tamamen doğaldır. Ancak ağrılara şişlik,yüksek ateş,morluk,halsizlik gibi…farklı şikayetler ekleniyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir