Bebek ve Çocuk

Çocuklarda yaz aylarında artan idrar yolu enfeksiyonlarına dikkat

Atabay İlaç Medikal Direktörü Uzman Dr. Murat Yaycı, çocuklarda, yaşamın ilk yıllarında idrar yolu enfeksiyonlarının sıklıkla yaşanan rahatsızlıklardan biri olduğunu söyledi. Murat Yaycı, özellikle yaz aylarında sıklıkla rastlanan rahatsızlık konusunda, sebebi açıklanamayan ateş nedeni ile başvuran çocuklarda en geç 24 saat içinde idrar analizi yapılması gerektiğini vurguladı. 

Yaz aylarının gelmesi ile özellikle havuz sularının yeterince temiz olmaması sonucu artan hastalıklardan birisi de idrar yolu enfeksiyonları. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları, solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık gözlenen bakteriyel nedenli hastalıklardan biri. Uzmanlar, yaz aylarında çocuklarda sık gözlenen idrar yolu enfeksiyonları ve korunma yöntemleri konusunda aileleri uyarıyor. Atabay İlaç Medikal Direktörü Uzman Dr. Murat Yaycı, konu ile ilgili, “Yaşamın ilk yılında idrar yolu enfeksiyonları sıklığı kızlarda yüzde 0,7 iken sünnet olmamış erkeklerde yüzde 2.7. Ateşli bebeklerde idrar yolu enfeksiyonu gözlenme oranı;  yaşamın ilk 2 ayında kızlarda yüzde 5 ve erkeklerde yüzde 20’ye kadar çıkıyor. 2-24 aylık çocuklarda sebebi belli olmayan ateş vakalarının yaklaşık yüzde 7’sinde idrar yolu hastalıkları teşhis ediliyor” dedi.  Murat Yaycı, sebebi açıklanamayan ateş nedeni ile başvuran çocuklarda en geç 24 saat içinde idrar analizi yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Çocukları enfeksiyondan korumak büyük önem taşıyor

İdrar yolu enfeksiyonlarının bebek ve çocuklarda böbrek hasarına yol açabildiğini vurgulayan Murat Yaycı, “İdrar yolu enfeksiyonu geçiren her 10 çocuktan 1 ile 4’ünde gözlenebilecek böbrek hasarı, ilerleyen dönemde kronik böbrek yetmezliği ve hipertansiyon gibi hastalıklara yol açıyor. Bebek ve çocukları idrar yolu enfeksiyonlarından korumak, tedavi kadar büyük önem arz ediyor” ifadelerini kullandı.  Çocukları idrar yolu enfeksiyonlarından korumada öncelikle bol su tüketiminin önemine değinen Yaycı, yapılması gerekenleri şu şekilde özetledi: “Çocukların idrarını tutmamasına özen gösterilmeli ve idrar torbasını tamamıyla boşalttığından emin olunmalı. Hijyen koşullarına dikkat edilmeli. Tuvalet temizliği özellikle kız çocuklarında önden arkaya doğru yapılmalı. Çocuklara pamuklu ve rahat çamaşırlar giydirilmeli. İşeme ertelenmemeli. Ayrıca yüzme sonrası ıslak mayo mutlaka değiştirilmeli. Kabız olmamasına da özen gösterilmeli.”

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir