Corona Virüs

Corona virüs sadece akciğerlerde hasar bırakmıyor!

Dünyada etkisini gösteren corona virüs hızla yayılmaya devam ediyor. Türkiye’de de vatandaşlar evden izolasyon dönemine geçerek corona virüs salgınına karşı korunmak için çaba gösteriyor. Uzmanlar corona virüse karşı bağışıklık sisteminin ve hijyenin önemli olduğuna dair uyarılar yaptı. Araştırmalar sonucunda akciğerleri hedef alarak solunum sıkıntısına neden olan corona virüsün başka bir organı etkilediği de ortaya çıktı. Prof. Dr. Ahmet Akgül konu ile ilgili bilgiler verdi.

Etkisini sürdüren ve hızla yayılan corona virüs salgınına karşı önlemler alınmaya devam ediyor. Son yapılan açıklamaya göre corona virüsün bir organı daha etkilediği ortaya çıktı. İşte Prof. Dr. Ahmet Akgül’ün açıklamaları…

Kalp Kaslarında Da Hasar Oluşuyor
Prof. Dr. Ahmet Akgül, koronavirüs tedavisi gören kişilerin sadece akciğerlerinde değil kalp kaslarında da hasar oluştuğunu ifade etti.

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı ve Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Kurucu Şefi Prof. Dr. Ahmet Akgül, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yalnızca akciğer yetmezliğine değil kalp yetmezliğine de neden olduğunu ifade etti.

Vücuda Girdiği Zaman
Prof. Dr. Akgül yaptığı açıklamada, koronavirüsün vücuda girdiği zaman kendini çoğaltmak için hücrelerin içine girmesi gerektiğini, yoksa yaşayamayıp yok olduğunu belirtti.

Koronavirüsün hücre içine girmek için hücre zarında bir kapı bulması gerektiğini, bu kapının da Anjiyotensin Dönüştürücü Enzim 2 (ACE2) reseptörü olduğunu aktaran Akgül, bu alıcı olmadığı takdirde hücreyi teğet geçtiğini ve hücrenin temiz kaldığını kaydetti.

“Koronavirüs akciğeri hasta ettiği gibi kalbi de etkilemektedir”

Bu alıcılar hangi hücrelerde bulunuyorsa o hücrelerin hasta olduğuna dikkati çeken Akgül, “Bu alıcılar akciğer, kalp, damarlar ve bağırsaklarda var. O nedenle, koronavirüs akciğeri hasta ettiği gibi kalbi de etkilemektedir.” ifadesini kullandı.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir