Güncel Haber

“Cumhuriyet Savcısı kendisini Muayene etmeyen Doktoru gözaltına aldırdı”

Türk Tabipler Birliği tarafından yapılan açıklamada, hastaneye gelen bir savcı tarafından kendisini sırası gelmediği için muayene etmek istemeyen doktora sözlü hakarette bulunulduğu iddia edildi. Savcılığın doktoru gözaltına aldığı bildirildi.

TTB, konuyla ilgili internet sitesinden şu açıklamayı yaptı “12 Nisan, Osmaniye Devlet Hastanesi’ne saat 15.00 sularında, daha önceden herhangi bir MHRS randevusu olmadığı halde polikliniğe başvuran savcı, o sırada içeride hasta muayene eden doktora uygun olmayan söz ve davranışlarda bulunarak kendisinin muayene edilmesini istedi.

Ortopedi Uzmanı Doktor Kemal Gökhan Günel daha önce muayene edilerek tedavisi düzenlenen kişiye kendisini ilk tedavi veren hekimin kontrol etmesi gerektiğini ifade etti. Günel, o sırada kalp damar yoğun bakımda yatan bir hastayla ilgili gelişen bir sorun nedeniyle telefonla görüşüp, sonra da bu hastaya bakmaya gitti. Aktarımına göre, döndüğünde ise poliklinik kapısının kapılı olduğunu, hastaların kapının önünde kalabalık bir şekilde beklemeye devam ettiğini ve ilgili şahsın içeride oturduğunu görmüş; bu kişiye muayene için çok fazla hastanın beklediğini, o gün adli ve heyet hastalarına bakmak zorunda olduğunu, diğer hastaların sağlık hakkını engellediğini uygun bir dille belirterek odadan çıkması ricasında bulundu. Doktorun aktarımına göre; ilgili kişi savcı olduğunu ve kendisine bakmak zorunda olduğunu söyleyerek bağırmaya başladı, tehdit eder tarzda parmağını salladı, her yeri aradığını ve kendisiyle uğraşacağını söyledi.

Doktor Günel herkesin gözü önünde, bu koşullarda kendisi ile diyalog kuramayacağını ve hasta bakamayacağını ifade etmiş, tartışmanın ve savcının bağırmayı sürdürmesi üzerine özel güvenlik ve hastane polisinin çağrılmasını isteyerek beyaz kod verdi. Savcının gelen kişiler tarafından odadan çıkarılmasının ardından hastaların muayenelerine devam edildi. Fakat bir süre sonra savcı, mesleki yetkisini kötüye kullanarak Günel’i ters kelepçe ile gözaltına aldırma istemiyle şikâyet etmiş, doktor hukuksuz bir şekilde polisler eşliğinde poliklinikten alınarak ifadeye götürüldü. Kemal Gökhan Günel’in ifadesi alınırken Türk Tabipler Birliği ve diğer meslektaşlarının üstün dayanışma örneği göstermiş ve serbest bırakılmıştır”

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu