Ağız ve Diş Sağlığı

Dişlerimiz ile ilgili bilmediğimiz gerçekler !

Global Diş Hekimliği Derneği Başkanı Diş Hekimi Zafer Kazak Konu Hakkında Bilgiler Verdi.

Dişlerimizin görüntümüzü etkilediğini ve çiğnemeye yardımcı olduğunu hepimiz biliyoruz.
Peki dişlerimiz hakkında bilmediğimiz birkaç gerçeği öğrenmeye ne dersiniz?

1. Diş minesi insan vücudunun en sert dokusudur. Çok sayıda mineral katmanından oluşur ve kemikten daha serttir. Diş minesi kemikten daha güçlü olmasına rağmen hasar göremez değildir.

2. Ağız hijyeni uygulamaları binlerce yıl öncesine dayanır. Onlar şimdiki gibi her altı ayda bir Diş Hekimine gitmemiş olabilir ancak dişlerini temizlemek için değişik teknikler geliştirmişlerdir. Örneğin Mısırlılar dişlerini parlatmak için yumurta kabuklarını kullanmışlardır. Günümüzde kullanılan diş fırçasının icadı ise ancak 1700 yılında gerçekleşmiştir.

3. Her diş benzersizdir. Dişler kar taneleri veya parmak izi gibidir. Ağzımızdaki her diş diğerinden tamamen farklıdır. Kimsenin dişi de kimseye benzemez. Dişlerimiz aynı zamanda yaşımız, diyetimiz, stres sorunlarımız, sahip olabileceğimiz hastalıkların bir kaydı olarak sizinle ilgili birçok bilgi verir.

4. Diş yüzeylerinin sadece %65 ine diş fırçası ile ulaşabiliriz. Diş yüzey alanlarının bir kısmı ise dişlerle temas eden bölgelerdedir ve bu alanları sadece diş ipi ile temizleyebiliriz. Ağız hijyeni rutinimizde bu önemli adımı atlar isek ağız bakterilerinin bu bölgelere tutunma ve saldırma fırsatı veririz.

Dişlerle ilgili daha eğlenceli gerçekleri öğrenmek ve gülümsemenizi sağlıklı tutmak için diş temizliğini yeterince yaptığınızdan emin olmak ister misiniz? Rutin kontrol için Diş Hekimi randevunuzu hemen alın 

Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın