OrtapediSpor & Egzersiz

Diz ameliyatı sonrası çabuk iyileşmenin ip uçları

Günümüzde aktif ve sportif faaliyetlerin artmasıyla birlikte özellikle spor yaralanmaları artmıştır. Ön çapraz bağ, menisküs ve kıkırdak yaralanmaları ameliyatlarından sonra işine , günlük hayata ve spora daha çabuk dönmek isteyen hastaların sayısı artmaktadır. O yüzden ameliyat sonrası egzersiz ve rehabilitasyon önemli rol oynamaktadır.

Hareketli olun ve dengeli besleniniz. Hareket etmek kaslardaki motor ünitleri canlı tutacak ameliyat sonrası işe dönüşünüzü kolaylaştıracak. Doğru beslenme ile kas iskelet sisteminin gerekli olacak iyileşmeyi kolaylaştıracak.

Sigaradan uzak durun.Sigara kas iskelet sistemindeki birçok olumsuzluğu beraberinde getiriyor. Kollajen sentezini bozarak ve doku kanlanmasının ve oksijenaasyonu ve diğer tümör genlerine etkisi vardır.

Op. Dr.Engin Kesgin
Op. Dr.Engin Kesgin

Asitli içeceklerden endüstriyel poşetlenmiş hazır yiyeceklerden uzak durunuz. Asitli içecekler vucutta asidik bir ortam yapar, yaralarınızın şeker hastaları gibi geç iyileşmesine sebep olur.Tatlandırıcılar masum gibi görünebilir. fakat yumuşak dokularda ve sinir sisteminde olumsuz yan etkileri vardır.

Temiz hava alın ve bol su için. kas iskelet sistemimizin ortalama 2 lt suya ihtiyacı vardır.

Erken dönemde izometrik egzersizler başlanarak kaslarda oluşabilecek zayıflamasının önüne geçilir. Ameliyatı yapan doktorunuzun tavsiye ettiği dönemde veya harekete izin verdiği zamanda başlanabilir. Eklemin donmasını veya donuk eklemin önüne geçilir. Her saat başı eklem hareketlerine ve izometrik egzersizler yapınız.

Bireysel tedavi ile egzersizler hem ameliyatı yapan doktor ile rehabiltasyon yapılacak yer varsa birlikte değerlendirilebilir. En güncel tedavi verilir.

Gerekirse fizyoterapistten destek alınabilir.

Pozitif olun. Kaslarına vereceğiniz beyinsel olumlu uyaranlar ile daha çabuk iyileşebilirsiniz.

içerik bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz!. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez!. bilgilerin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu