OrtopediPlastik ve Estetik Cerrahi

Doğumsal kalça çıkığı (gelişimsel kalça dizplazisi)

Nedir?: Çocuklarda sık görülen, erken tanı ve tedavi edilmediğinde kalıcı sakatlıklara neden olan bir sağlık sorunudur. Kalça eklemindeki femur başıyla onun yuvası olan asetabulum ilişkisinin değişik derecelerde bozulmasına DKÇ/GKD denir. Bu derecelendirmede eğer tam çıkık varsa femur başı tamamen yuvanın dışındadır. Yarı çıkıktaysa eklem yüzleri arasında tam olmayan sınırlı bir temas vardır. Dizplazi denilen şeklindeyse asetabulum ve femur başı yetersiz olarak gelişmiştir.

Prof. Dr. Mahmut KÖMÜRCÜ
Prof. Dr. Mahmut KÖMÜRCÜ

Nedenleri: Aile öyküsü olanlarda ve kızlarda daha sıktır. En çok sol kalçada görülür. Kundak kullanımı görülme sıklığını arttırır.

Klinik: Ailelerin başvuru nedeni sıklıkla bebeğin kalçalarını tam açamama, bacaktaki cilt kıvrımlarının farklı olması ve yürüme evresinde aksamadır.

Tanıda fizik muayene, USG ve radyografiden faydalanılır. Fizik muayene ilk aylarda tanı koydurucudur. Yapılan muayenede kalçanın çıkıp yerine oturduğunu değerlendirebiliriz. İlerleyen aylarda cilt kıvrımlarının farklı olması, kalça açılmasında kısıtlılık, bacak boylarının farklı olması dikkat çeker. Yürüme sonrası dönemde çıkık taraftaki ayak dışa basar ve aksama vardır. USG ilk 6 ayda faydalıdır. Radyografi ise 6. Aydan sonra teşhis ve tedavi aşamasında bize yön verir.

Tedavide erken teşhiste ilk 6 ay PAVLİK bandaj uygulanır. USG ile takibi yapılır. Genellikle bu tedavi yüz güldürücüdür. Pavlik bandajda başarılı olunamamışsa veya bebek bize geldiğinde 6 aylıktan büyükse kapalı redüksiyon ameliyatı ve alçılama tedavide uygulanır. Eğer 18 aydan büyükken vaka yakalanmışsa kemik ameliyatlarına ihtiyaç duyulur. 6 yaşa kadar bu ameliyatlardan ender de olsa başarılı sonuçlar alınabilir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir