Plastik ve Estetik Cerrahi

Dolgu, botox prp muhteşem üçlü

MUHTEŞEM ÜÇLÜ

DOLGU, BOTOKS VE PRP…..

BU UYGULAMALARDA TALEP ARTIŞININ SEBEBİ NEDİR?

Bu uygulamaların, her geçen gün popülerliği artmakta ve giderek yayılmaktadır. Bunu sağlayan esas unsur; bazı negatif yorumlara ve hatalı uygulamalara rağmen memnuniyet veren sonuçların artmasıdır.

DOĞRU ZANNEDİLEN YANLIŞLAR NELERDİR?

En çok yanlış yorum botoks ve dolgu ikilisine aittir. Pek çok insan hatta bazı hekimler bile ikisini aynı zannetmektedir. Bu algının bir sebebi;

Medyada görülen; yüzüne abartılı dolgu veya yağ enjeksiyonu yapılmış ünlülere ‘botoks yaptırmış’ şeklinde atılmış başlıklardır. Botoks tıbbın pek çok alanında kullanılan hiçbir yeri şişirmeyen, kabartmayan dozları olan bir ilaçtır. Dolgu ise doldurmak kelimesinden türetilmiş ve doldurup hacim vermeyi sağlayan jelsi bir maddedir. Her ikisinin etkisi de geçicidir. Hastalara dolgunuz 4-5 yıl, botoksunuz 1 yıl kalacak gibi ifadeler kullanmak yanlıştır.

Op. Dr.Hakkı Yücel Demir
Op. Dr.Hakkı Yücel Demir

DİĞER YANLIŞLARDAN DA BAHSEDEBİLİR MİSİNİZ?

Botoks ile ilgili olarak mimiksizlikten ve komik maske yüzlerden bahsedilir. Bu tarz durumlar giderek azalmakla birlikte; botoks doz bağımlıdır. Doz ayarlaması hastanın isteği, yüz yapısı, sosyal statüsü, yaşı ve cinsiyeti vb.. pek çok parametreye göre ayarlanır… Botoksu, görüp beğenmediği 1-2 örnekten dolayı kötüleyen kişiler bilmelidirler ki; etraflarında botoksunu fark etmedikleri onlarca memnun insan vardır.

Botoks, sadece kırışıklık olmuş belli yaş üzerindeki insanlara yapılır gibi bir inanış da yanlıştır. Yaş sınırının 20’li yaşlara düşmesi hoş karşılanmayan bir eleştiri konusu olsa da günümüzde botoks gibi güvenilir bir ilacın makul dozda yapılması gençlerde koruyucu amaçlı ve kaş şeklinin güzelliği için önemli rol oynamaktadır.

Dolgularla ilgili olarak enjekte edilen jelin gereğinden fazla bir kabarıklık yapacağı; ‘aslan yüz’ şeklinde ifade edilen abartılı görüntüler olacağı ya da dudakların çok belirgin olup, toplum içine mahcup edeceği düşüncesi vardır ve bu düşünce yanlıştır. Tabii ki yüz anatomisine hakim olmayıp, hastanın neresine ne kadar ihtiyacı olacağını kestiremeyen uzman olmayan ellerden çıkan sonuçlar vardır. Bu noktada hastanın yüzünü ve isteklerini iyi analiz eden hekim tercihi önemlidir. Uygun miktarda yapılan dolguların hastanın yüzüne kattığı ışıltı ve hacim hastaları çok mutlu eder..

Hastalar kendilerine yapılan botoks ve dolgu ile ilgili olarak sorgulayıcı olmalıdır. Yapılan iş küçümsenmeden; dolgunun markası, yapılan botoksun kaç ünite yapıldığı uygulamayı yapan hekime mutlaka sorulmalıdır.

BİRAZ DA PRP HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİZ?

Başta yüz olmak üzere çeşitli bölgelere uygulanan başarılı bir antiaging yöntemidir. Ancak bir takım ticari kaygılar ile gereğinden fazla misyon yüklenmiş durumdadır. Nerdeyse her şeye birebir gibi bir sunum yapılmakta ve hatta sıradan kan alma tüpleri ile kit kullanılmadan uygulamalar yapılmaktadır. Bu güzel yöntemi, trombositten zengin plazma (prp) ayırmak için kit kullanılarak yapmak gereklidir. Çeşitli estetik uygulamalarla kombine etmek en güzel ve kıymetli sonuçları sağlamaktadır. Örnek vermek gerekirse Dermapen ile prp kombinasyonları hastanın yüz derisini pırıltı katmaktadır. Biz cerrahlar için avantajlı bir nokta prp ile birleştirilmiş yağ enjeksiyonu uygulamaları yapabilmektir. Hem hacim hem ışıltı sağlamak adına çok başarılı kombinasyona örnektir. Yine fokuslu ultrason ile yüz germe işlemi tamamlandıktan sonra şimdiye kadar saydığımız uygulamalar ile netice taçlanmakta ve hasta birkaç gün sonra mutluluğunu paylaşmak için geri dönüş yapmaktadır.

SON OLARAK BU UYGULAMALARLA İLGİLİ NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Bu uygulamaların tamamı hastalara MUTLULUK VE GÜZELLİK VEREN KÜÇÜK DOKUNUŞLARDIR. Ama küçük olmaları sorgulanmamasını gerektirmez… Hastalara yüzü doğru analiz edebilen hekimin seçiminde dikkatli olmalarını, daha sorgulayıcı ve öğrenmeye açık olmalarını tavsiye ediyorum.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir