Sağlık Haber

DSÖ: “Pandemi Katlanarak büyüyor”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs salgınının yörüngesinin şu anda “katlanarak büyüdüğünü” söyledi ve geçen hafta 4,4 milyondan fazla yeni Covid-19 vakası bildirildiğini açıkladı.

GEÇEN SENEYE ORANLA 8 KAT ARTTI
Haftalık yeni vakaların bir yıl öncesine göre sekiz kat daha fazla olmasına rağmen bazı ülkelerde kısıtlamaları hafiflettiğini ve bu sebeple salgının kritik bir noktasında olduğumuzu dile getiren açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Bu, kontrol önlemlerini kanıtladığımız bir salgının 16 ay içinde olmasını istediğimiz yer değil. Şu anda herkesin durumu değerlendirmesi ve ne yapması gerektiğine dair düşünmesi gereken bir zaman.”

TÜM DÜNYADA VAKALARDA ARTIŞ VAR
Açıklamada, Covid-19 vakalarının geçen hafta dünya genelinde %9 oranında arttığı, Covid-19’a bağlı ölümlerin ise % 5 arttığı bilgisi verildi ve hükümetlerden pandemi güvenlik önlemlerinin uygulanmasında vatandaşlarını desteklemeleri istendi.
DSÖ yetkilileri, Covid-19 vakalarında ve ölümlerinde istikrarlı bir artış olduğu konusunda uyarıda bulunarak, dünya pandeminin kritik bir aşamasına girerken insanları maske görevlerine ve sosyal mesafe kurallarına bağlı kalmaya çağırdı.

(BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın