Sağlık Haber

“Ek ödemelerden Simit Parası bile Alamayan sağlıkçılar var”

Türk Tabipler Birliği tarafından Şeker Bayramı nedeniyle yapılan açıklamada, sağlık çalışanlarının pandemi süresince yaşadıkları zorluklar ve sorunlar ifade edildi.

Sağlık çalışanlarına motivasyon olması amacıyla ‘ek ödeme’ sözü verildiğini belirten TTB yetkilileri, “Pandeminin yönetilememesinin ve bunun sonuçlarının bizlerde bedensel ve ruhsal tükenmişliğe neden olduğu görüldükçe, kahramanlık öyküleri ve alkışlarla bu yükü kaldıramayacağımız anlaşıldı. Sağlık çalışanlarına motivasyon için sözde ek ödeme çıkarıldı. Aslında ek bir ödeme olmayan emeğimizin karşılığı olan bu ödemeyi bizlere motivasyon diye sundular, toplumda da bizlere devasa paralar verdikleri algısını oluşturdular. Ancak ödemeler bazı kurumlarda hiç yapılmadı, bazı sağlık çalışanları bir simit parası bile alamadı, bazı kurumlarda ise her birimiz risk altında olmamıza rağmen risk gruplarına ayırıldık. Hastanelerde, 112 merkezlerinde, filyasyonda insana yakışır bir yemeği bile veremeyen, nitelikli maske dağıtamayan Bakanlığın, ekranlarda söylediği gibi bir ek ödeme yapamayacağını da çok iyi biliyorduk. Ne yazık ki yine haklı çıktık” dedi.

Futbolcu ve Turizmcilere Yapılan Aşı…

Açıklama şöyle devam etti,”Pandemi ile mücadele yükünün altında kaldığımızda ise istifa ve emeklilik haklarımız hukuksuzca yasaklandı. Çalışmak istemeyen, tükenen sağlık çalışanlarına gösterdikleri yol, zorla çalıştırılmaktı. Sonra birer birer hastalanmaya, arkadaşlarımızı kaybetmeye başladık. Bizler mesleğimizden dolayı ölürken, ekranlarda ”hastaneden aldığını nerden biliyoruz, evde hastalananlar var” sözleri Çalışma Bakanı’nın ağzından çıktı. İyi de biz zaten evde kalamıyorduk ki! İzin alamıyor, istifa edemiyorduk. Çıkarılan tüm genelgelerin “sağlık çalışanları hariç” diye çıkarıldığını Bakan’ın bildiğinden şüphemiz yoktu. Buna rağmen iktidar, Bakan’ın sözlerine hak veriyor olacak ki hâlâ ne bir özür diledi ne de meslek hastalığı yasası için adım attı. Risk grubunda olduğumuz için Kasım’a kadar olmamız gereken grip aşımızı dahi ancak Şubat’ta temin edebildiler ve sonra da çıkıp “biz grip aşısını getirdik ama onlar olmadı” dediler. Aşı bizler için hak, yönetenler için bir ödev olmasına rağmen bu konuda da unutulduk. Futbolculara ve turizmcilere yapılan COVID-19 aşıları, sağlık çalışanları ve ailelerine yoğun baskımız neticesinde henüz yapılmaya başlandı. Tüm bu zorlukların yanında yanlış sağlık politikaları, etkili bir şiddet yasasının çıkarılamaması ve güvensiz çalışma alanları nedeniyle yaşadığımız sözel, fiziksel, psikolojik şiddeti, mobbingi görmezden geldiler”

Bir bayramı daha böyle karşılayacağız.

TTB’nin açıklamasında, “Diğer bayramlarımız da zordu ancak bu bayram daha buruğuz. Emeğimizin sömürüldüğü, hayatını kaybeden meslektaşlarımızın haklarını alamadığı bir bayram geçiriyoruz. Bugün bizlere izin, istifa, emeklilik, tayin dahi her şey yasak; hastalık, ölmek, insanüstü çalışmaksa serbest. Bizler ne zaman bayram yapacağız? Biz, örgütlülüğümüzün gücüyle emeğimize sahip çıktığımızda ve yanlış sağlık politikalarına dur dediğimiz de işte o gün gerçek bir bayram geçireceğiz. Hep birlikte daha güzel bayramlar göreceğimiz nice bayramlar dileğiyle” ifadelerine yer verildi.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir