Dermatoloji – Cilt Hastalıkları

El Bakımı nasıl olmalı? Nelere dikkat edilmeli?

Dermatoloji Uzmanı Dr. Bilge Ateş konu hakkında bilgiler verdi.

Güzel eller ve bakımlı tırnaklar kadınlar için vazgeçilmezdir. Kadınların ellerine yazılmış yüzlerce şiir vardır. Eller ve dekolte bölgeleri en çok ihmal edilen ve yaşımızı en çok ele veren bölgelerdir. Ellerde yaşla beraber kuruma, ince kırışıklıklar, yaş lekeleri, damarlarda belirginleşme ve ellerin yumuşak hacimli yapısında kayıp olur. Tüm bu durumlarda yılların etkilerini geri çevirecek yöntemler mevcuttur.

Ellerimiz güneşe, dış ortama, suya, sabuna en çok temas eden ve en çok yıpranan organlarımızdandır. Genç yaşlarda ellerimizi nemlendirme alışkanlığı kazanmamız bizi dış ortamlardan gelecek zararlara karşı korur. Ellerimizi nemlendirmek, deterjan temaslarında eldiven kullanmak, kışın soğuklarda eldiven takmak, ellerimize düzenli peelingler uygulamak ve güneşten koruyucu sürmek en basit ama hayat kurtarıcı önlemlerdendir.

Ellerimizdeki yaşlanmaya bağlı lekeler için lazer tedavileri uygulanabilir. 1-2 seansta bu yaşlılık lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Ellerde zamanla gelişen cilt altı hacim kayıpları için kalsiyum hidroksi apatit ya da hayluronik asit dolguları uygulayarak damarlardaki belirginleşmeyi azaltabiliriz.

Ellerin üstündeki kırışıklıklar için çeşitli vitamin enjeksiyonları ve lazer sistemleriyle cilt yenileme yapabiliriz.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir