Nöroloji-Beyin, Sinir Sağlığı

Epilepsi nöbetinde ilk yardım

Bir kişinin nöbet geçiriyorken bulunması durumunda:

Öncelikle sakin olun, hastanın yanından ayrılmayın, yardım çağırmak gerekiyorsa varsa bir başkasını yardım çağırmak için gönderin. Hastayı Yalnız bırakmayın.

Hastayı güvenli bir yere yan yatırın !

Prof. Dr. Fehim ARMAN
Prof. Dr. Fehim ARMAN

Hastayı yatır, rahat olacak bir şekilde bir tarafına doğru yatırıp, tükürüğünün dışarı akması sağlayın. Rahat nefes alması için mümkünse ağzını ve solunum yolunu açık tutun!

Hastanın kıyafetlerini gevşet, rahat nefes almasını sağlayın,

Nöbet sırasında hasta bilinçsizken, kasılmalar ve çırpınmalar söz konusu ise bir yere çarpıp yaralanmasını önleyin.

Nöbet sırasında hastanın dişlerini sıkması nedeniyle, dişlerini açmak için zorlamayın, açmak için ağzına Bir şey sokmayın, Halk arasında söylenen dil yutması gibi olaylar söz konusu değildir, bu durumlar hastanın gereksiz yere hırpalanmasına neden olur.

Nöbetin geçmesini bekleyin. Nöbet genellikle 1-2 dakikada sona erer.

Nöbet geçtikten sonra yardım edin, herhangi bir adres bilgisi varsa akrabalarını veya tedavi eden doktorunu bilgilendirin.

Eğer nöbet sona ermezse (5 dakikadan uzun sürerse) veya birbiri ardına birkaç nöbet olursa derhal ambulans çağırın.

Burada nöbet süresinden kasılmaların olduğu süre kastedilmektedir. Nöbet sonrası hastanın derin uykuda olduğu dönem nöbet süresine dahil değildir.

Unutmayın ki, sıklıkla nöbet sonrasında kişi yorgun, ne yaptığını bilemez haldedir, dolayısıyla bu aşamada elinizden geldiğince sakin ve güven verici olun!

Nöbet esnasındaki belirtileri dikkatle gözlemleyin Nöbet hakkında verebileceğiniz bütün bilgilerin hem hastaya, hem de doktora yardımcı olacağını unutmayınız!

Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın