Psikiyatri – Ruh Sağlığı

Evlilikte Temel sorun: Güç Savaşı

”Ben haklıyım, senin hatan, ben ne dersem o” söylemlerini evliliğinizde sıklıkla duyuyorsanız dikkat ! Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Çiftler zaman içerisinde evliliklerini bir güç gösterisi haline dönüştürebilmektedir. Haksızı aramak, sorunu çözmekten daha çok haklı olduğunu kanıtlamaya çalışmak gibi davranışlarla evlilik dönüşüme uğramaya başlar. Evlilikte güçlü ve haklı olmak için yapılan davranışların yarısı mutlu olmak ve mutlu etmek için yapılabilse her şey çok daha sağlıklı olabilir. Çünkü sağlıksız ilişkilerin bir kazananı değil iki kaybedeni vardır. Eşler birbirini rakip olarak değil aynı takımın üyeleri olarak görmelidir.

Evliliklerde kadın ve erkek yaşanan durumlar karşısında haklı, güçlü ve kazanan olmak için birçok yola başvurmaktadır. Evliliklerde ki güç savaşının en önemli göstergesi ise sürekli eleştiri ve suçlamaların olmasıdır. Suçlamanın nedeni ilişkide ki kontrolü ele geçirmeye çalışmaktan, eleştirinin nedeni ise eşini yönetmek istemektendendir. Fakat bu sağlıksız bir durumdur. Çünkü güç savaşının var olduğu evlilikler de konunun ne olduğu önemli değil kimin haklı çıktığı önemlidir. Oysa evlilik, bir olabilmektir. Çiftler haklı olmaktan daha çok çözüm odaklı, birbirlerini suçlamadan sorunu nasıl ortadan kaldırabileceklerine dair adımlar atmalıdır. Evlilik biz olabilmekken, ben söylemleri içermemelidir. Çiftler ne yapacaklarını, nasıl çözüm bulacaklarını birbirlerine rahatlıkla aktarabilmeli ve anlayışla dinlenmelidir. İstekler, ihtiyaçlar ortak şekilde çözüme kavuşturulmalı, her iki bireyinde talepleri önemsenmelidir.

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız,” Güç savaşının ön planda olduğu evliliklerde çoğunlukla ilişkilerinin ilk dönemlerinden itibaren ortak bir bütün olamadıkları görülmektedir. Çünkü ortak bir paylaşımdan bahsedilmeyen evlilikler, içerisinde bireyselliği daha aktif bir şekilde barındırır. Bu süreçte güç göstergesinde bulunmayan kişi maruz kaldığı durumdan rahatsızlık duyabilir ve eşine karşı göstermiş olduğu sevgi ve ilgi bir dönüşüme uğrayabilir. Yani evlilikte güç savaşında haklı olmak sizi mutlu etmeyebilir tam aksine evliliğin sonlanması ile karşı karşıya getirerek sizi mutsuzluğa sürükleyebilir.Evliliğinizde haklıyı ve haksızı arıyorsanız henüz evliliği tanımamışsınızdır.”dedi.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir