Plastik ve Estetik Cerrahi

Fazla yağlarınızdan kurtulun

Belli bölgelerde biriken, diyet ve spor ile giderilemeyen ,şekil bozukluklarına sebep olan yağları alarak vücut şeklinin yenilenmesi işlemine liposakşın denilmektedir. Kalıtsal etkilerle, kilo düzensizliğiyle veya yetersiz spor sebebiyle vücudun belirli bölgelerinde biriken yağlar sağlığı yerinde olan kişilerin egzersizle bile düzeltilemeyebilir. Bu durumda kanüller yardımı ile cilt altı yağların negatif basınç ile alınması olan liposakşın yapılabilir.

Yağ aldırma estetiği (liposakşın) için uygun olan adaylar kimlerdir?
Liposakşın ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Anestezi için sorun yaratacak sağlık problemi olmayan hastalar, cilt tipi ve kas yapısı uygun olan hastalar ve beklentisi gerçekçi olan hastalar ameliyat için uygundur.

Op. Dr.Müge Sevindik
Op. Dr.Müge Sevindik
  • Liposakşın hangi bölgelere uygulanabilir?
    Karın ve bel bölgesi
  • Üst kol
  • Popo
  • Meme
  • Yüz ve yanaklar
  • Çene ve boyun
  • Uyluklar
  • Bacakların iç kısımları

Liposakşın neleri düzeltmez?
Ciltte olan sarkmaları,selüliti ve aşırı kilo problemini gidermede liposakşın kullanılamaz.

Liposakşın estetiği nasıl yapılır?
Liposakşın öncesi vücutta yağların fazla olduğu yerler belirlenerek bu alanlar işaretlenir. Anestezi ardından ciltte küçük ve belirgin olmayacak şekilde kesiler açılarak ameliyat bölgesi hazırlanır. Açılan bu kesilerden travmanın ve kanamanın azalması için sıvı solüsyon enjekte edilir. Açılan kesilerden kanüller yardımıyla bölgede bulunan yağlar negatif basınç ile çekilir. Ameliyatın süresi yağ oranına göre değişiklik gösterir. Uygulamanın etkisinin kalıcı olması için kilo almayı engelleyici olarak önerilen diyet ve egzersizlere uyulmalıdır.

Liposakşın sonrasında iyileşme nasıl olur?
Ameliyat sonrası hastanın bir gece sonrasında taburcu olması uygundur. Ameliyat sonrasında geçici olarak oluşacak ciltte hassasiyet, şişlik ve morluklar doğaldır. İlk gece olası ağrılar ağrı kesiciler ile giderilebilecektir.Ameliyat sonrası korse kullanımına dikkat edilmelidir ve 4-6 hafta süre ile mutlaka kullanılmalıdır.Bir hafta sonra sosyal hayata dönülebilir ama egzersiz için 1 ay beklenilmesi önerilmektedir.

Şişliklerin tamamen kaybolması hastanın cildine göre değişebilecek olup genellikle 2 aya kadar sürecektir. Şişliklerin tamamen inmesi sonrasında vücut yeni şeklini kazanmış olacaktır fakat, uygulamanın etkisinin kalıcı olması için kilo almayı engelleyici olarak önerilen diyet ve egzersizlere uyulmalıdır. Operasyon sonrası alınacak kilolar uygulamanın etkisinin kaybolmasına sebep olur.

Liposakşın ameliyatının riskleri nelerdir?
Ameliyat sonrası deride dalgalanma, pigmentasyon dengesizliği, sinir hasarı sonucu his kaybı, ciltte renk değişimi ve şişlik olması mümkündür. Yara yeri iyileşme problemleri, kanama ve enfeksiyon riski vardır. Yağ embolisi riski ameliyat sonrası erken mobilizasyon ve varis çorapları ile aza indirilmeye çalışılmaktadır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir