Spor & Egzersiz

FLO, Ev Egzersizleri Konusunda Uyardı

Türkiye’nin en büyük ayakkabı perakendecisi FLO, tüketicilerin ayak konforu için başlattığı FLOtomic projesi kapsamında Podolog Derya Çoban aracılığıyla bugünlerde evlerde yapılan egzersizler sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında bilgilendirdi.

Türkiye’nin en büyük ayakkabı perakendecisi FLO; yeni markası “FLOtomic” ile ayak sağlığına ve konforuna verdiği önemi bir kez daha ön plana çıkarırken, tüketicilere doğru taban kullanımı konusunda öneride bulunuyor. FLO aynı zamanda ayak sağlığı danışmanı Podolog Derya Çoban aracılığıyla koronavirüs (COVID-19) nedeniyle evlerde yapılmaya başlanan egzersizler sırasında dikkat edilmesi gereken noktalara değindi.

Evde egzersiz yaparken sakatlanmamaya dikkat
Tüm dünyayla birlikte ülkemizi de etkileyen koronavirüs nedeniyle evlerden çıkmamaya özen gösterdiğimiz bu günlerde egzersiz yapmamız da sağlığımız açısından büyük önem teşkil ediyor. Bu konuda uyarıda bulunan Podolog Derya Çoban, hareketsiz kalan bedenimizin, birçok fiziksel ve ruhsal hastalığa davetiye çıkarmakta olduğu bu günlerde evde yapacağımız egzersizlerin bizleri fiziksel ve ruhsal açıdan zinde tutacağını belirtiyor.

Evde egzersiz yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda uyaran Çoban, ‘Evde yapılan fiziksel egzersiz aktivitelerini çıplak ayakla veya ev terliği ile yapmak sakatlıklara neden olabilir. Bu nedenle spor ayakkabısı ya da zemin kaymıyorsa çorapla egzersizlerinizi yapmanızı öneririm. Spor ayakkabı kullanımı; güvenlik, performans ve konfor açısından öncelikli tavsiyemdir. Bununla birlikte spor ayakkabısı kullanarak yapılan egzersizlerde, topuğa binen yükün azalması sporun etkinliğini artırırken dengede durmanızı ve hareketlerinizi kolaylaştıracaktır. Aynı zamanda zeminde ayağın kaymasını engelleyerek olası kazaların önüne de geçebileceksiniz.’ dedi.

65 yaş üstü de dikkatli olmalı
Ülkemizde dışarı çıkma yasağı olan 65 yaş üstü kişilerin de bu süreçte ev içinde yürüyüş ve basit ayak jimnastiği hareketleri yapmalarını öneren Derya Çoban, bu süreçte evde hareketsiz kalmanın başka hastalıkların gelişmesine neden olabileceğini söyledi.

65 yaş üstü kişilerin evde yapabilecekleri egzersizleri anlatan Çoban; ‘Ayak parmak ucunu kendinize doğru çekip birkaç saniye sayıp bırakmak ve tam tersi yönde ayak parmak uçlarını ileri doğru itip bırakmak hem kas yapısını güçlendirecek hem de ayağa giden damarların esnekliğini artırarak kan akışına katkı sağlayacaktır. Yine ayağı saat yönünde ve ters yönde çevirmek ayak bileğini güçlenmesinde destek olurken ayak parmakları ile yerde bir şey yakalamaya çalışmak parmakların güçlenmesine yarar sağlayacaktır.’ diye konuştu. Evin içinde yürüyüşler yapmanın bu süreci hem bedensel hem psikolojik olarak daha sağlıklı atlatılmasına katkı sağlayacağını ifade eden Çoban; ayak bileğini koruyan, yumuşak yüzeyli, bası esnasında şoku absorbe eden taban yapısına sahip bir spor ayakkabısı ile yürümenin hem hareketleri kolaylaştıracağını hem evde takılma ve düşmelerin önüne geçeceğini sözlerine ekledi.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir