Beslenme ve DiyetGebelik ( Hamilelik ) Tüp Bebek

Gebelikte Kilo Kontrolü Nasıl Olmalı?

Gebeliği öğrenmekle birlikte akıllardaki sorular da artmaya başlamaktadır. Tüm anne adayları için en çok merak edilen konulardan birisi de gebelikte kilo alımı. Bazı gebeler ‘ Hiç kilo almıyorum’ diye endişelenirken bazıları ise ‘Bu aya göre çok mu kilo aldım?’ diye telaşa kapılabilmektedirler.

Tüm gebelik boyunca ortalama 10-12 kilo alınmalı görüşü yaygın olarak bilinir. Ancak anne adayının ideal kilo alımı; gebelik öncesi vücut kitle indeksine (VKİ) ve gebeliğinin haftasına göre değerlendirilmelidir. Vücut kitle indeksi kilonun boyun karesine bölünerek hesaplanır. Vücut kitle indeksinin sınıflamalarına göre kilo alımı önerilmektedir.

Vücut kitle indeksiÖnerilen kilo alımı
Zayıf        <18.5         olan gebeler13-18 kg
Normal    18.5 – 24.9       olan gebeler11-16 kg
Kilolu        25 – 29.9          olan gebeler7-11 kg
Obezite    >30         olan gebeler5-9
Doç. Dr. K.Doğa Seçkin

Gebelik öncesi vücut kitle indeksi 18.5’ un altında olan gebeler sınıflamaya göre düşük kilolu gruptadır ve gebelik boyunca 13 ile 18 kg arasında alması önerilirken, 30’ un üzerinde olan gebeler obezite sınıfındadır ve tüm gebelik boyunca 5 ile 9 kilo arasında alması önerilmektedir. Bu önerilen kiloların üzerinde kilo alımı fazla olarak değerlendirilmektedir. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer durum ani kilo artışlarından kaçınmaktır. Kilo alımı yavaş olmalıdır. Ani kilo artışı anne vücudunun yeni kilosuna uyumu zorlaştıracaktır. Cilt daha hızlı gerilecek ve daha fazla çatlak oluşacaktır. Aynı zamanda doğum sonrası kilo vermeyi de zorlaştıracaktır.

İlk 3 ayda kilo alımı görülmeyebilir. Bu aylarda kilo alım hedefi 500 gr ile 2 kg arasında tutulmalıdır. Asıl kilo alımı gebeliğin 3. ayından sonra başlar. Ortalama olarak bu aydan sonra haftada 500 gr almanın ideal olduğu kabul edilir. Bebeğin asıl kilo aldığı dönem ise gebeliğin son 3 ayı olduğu unutulmamalıdır. Her doktor kontrolünde mutlaka kilo ölçümü yapılmalı aynı zamanda anne adayı kendisi de haftalık kilosunu takip etmelidir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir