Psikiyatri – Ruh Sağlığı

Gelecekle ilgili bilgiye ulaşma isteği, takıntıya dönüşebilir

Kişinin özellikle kendi hayatıyla ilgili her zaman bir merak duygusu içerisinde olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, bilinmezliğin her zaman gizemli olduğunu kaydederek “Bilinmezlik, insan psikolojisinde merak uyandırır, caziptir, insanı çeker” dedi. Özellikle gelecekle ilgili bilgiye ulaşma konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirten Öztekin, “Bireyin kişilik yapısı da buna müsaitse hayatını neredeyse bu konulara adar. Günlük yaşamını aldığı bilgilere göre düzenlemeye başlar ve sonrasında bu konulara artık bağımlı hale gelebilir” uyarısında bulunuyor. Öztekin, bu durumun takıntı ve paranoyaya dönüşme riskine de dikkat çekiyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, kişilerin geleceği merak etme ve geleceği öğrenme isteğine ilişkin değerlendirmede bulundu.

Merak etme ve bilinmeyenleri öğrenme isteğinin, insanlık tarihi boyunca günlük hayatın bir parçası olarak her zaman var olduğunu ve de var olmaya da devam edeceğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Zaten merak edilen yerde bilinmezlik vardır.” dedi.

Bilinmezlik hoşnutsuzluk duygusu oluşturuyor

İnsanların niçin merak ettiği ve bilinmezi öğrenmek istediği yönünde farklı teoriler olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Örneğin bir teoriye göre bilinmezlik insanda hoşnutsuzluk duygusu yaratan bir durum. Merak ederek ve yeni bilgiler edinerek bu hoşnutsuzluk duygusundan kurtulmak mümkün. Diğer bir teoriye göre ise merak sonucu yeni bilgiler öğrenmeye çalışmak, dopamin salgılanmasını ve insanların kendisini daha iyi hissetmesini sağlıyor.” diye konuştu.      

 İnsanlığın geleceği bilme merakının sonsuz olduğunu ifade eden Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “İnsanların geleceği bilme merakının yanı sıra geçmiş zamanlarda neler yaşandığını bilme isteği, bugün ise kimler nerelerde neler yaşıyor, ne yiyip ne içiyorlar, nereleri kimlerle geziyorlar gibi meraklarla devam eder gider. Geçmiş yaşam ile ilgili merak edilen birçok şey olsa da insanların en çok öğrenmek istediği ve merak ettiği konu ise ‘Gelecekte neler olacak?’ ‘Bugünden sonra hayatta neler ile karşılaşacağım?’ gibi düşüncelerdir.” dedi. 

İnsan kendiyle ilgili pek çok şeyi merak eder

Bilinmeyenleri bilmek ve öğrenmek isteğinin yoğun bir çabaya dönüştüğünü ifade eden Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, “Bu çaba, olaylar ve insanlar üzerinden olabileceği gibi, sağlık ile ilgili, okul, çalışma hayatı, evlilik gibi hayatın önemli alanlarını sorgulama şeklinde de olabilmektedir. Özel hayat ile ilgili sorgulamalar olabilir: ‘Çocuğum olacak mı?’, ‘Beni seviyor mu?’, ‘Bana büyü mü yaptılar?’, ‘Eşim beni aldatıyor mu?’ Bu sorular çoğalıp gider.” dedi. 

Geleceği öğrenme isteği, bağımlılık oluşturmasın!

Bilinmezliğin her zaman gizemli olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, bu durumun takıntıya dönüşmemesi uyarısında bulunarak şunları söyledi:

“Bilinmezlik, insan psikolojisinde merak uyandırır, caziptir, insanı çeker. Bireyin kişilik yapısı da buna müsaitse hayatını neredeyse bu konulara adar. Günlük yaşamını aldığı bilgilere göre düzenlemeye başlar ve sonrasında bu konulara artık bağımlı hale gelebilir.  Obsesyon (takıntı) haline dönüşebilir. 

Paranoid şüphelere dikkat!

Paranoid şüpheler oluşabilir. Örneğin gittiği falcının, kısa ve şişman bir kişi sana zarar vermek istiyor sözünden sonra etrafındaki bütün kısa ve şişman kişilerden şüphelenmeye başlayabilir. Burada seçici dikkat söz konusudur. Dikkat belli bir noktaya odaklanmıştır ve diğer uyaranlar dışlanır. Ya da eşi güvenilir ve sadık bir eş olduğu halde gelecekten haber verdiğini iddia eden bir kişinin ‘Eşin seni aldatıyor’ söylemi, takipler, şüpheler, öfke patlamaları, kavgalar, boşanmalara hatta daha kötü sonuçlara kadar gidebilir.”

Sağlıklı ve özgüvenli kişileri başkası etkileyemez

Uzman Klinik Psikolog İhsan Öztekin, psikolojik yönden sağlıklı, özgüvenli, kendisiyle barışık kişilerin bu konular ile fazla ilgilenmediklerini belirterek “Yaşamlarını başkalarının söylediklerine göre yönlendirmezler. Sorumluluk alırlar, kendi kararlarını kendileri verirler. Başkalarının etkisi altına girmezler. Kendi gözlemleri, kendi düşünceleri ve kendi duyguları ile hareket ederler. Başkalarının ne yaptıkları ile ilgilenmezler. Meraklarını çok daha yararlı ve sağlıklı alanlara yönlendirirler. Bilimsel konularla ilgilenirler. Araştırıcıdırlar, gözlemcidirler. Kitap okurlar, sanata edebiyata meraklıdırlar. Bilim teknolojideki yeni gelişmeler de yine merak alanlarına girer. Bilim merak ile başlar. Merak araştırmayı, araştırma öğrenmeyi, öğrenme de insanın ve insanlık tarihinin gelişimini sağlar.” dedi. 

Büyük bir ticari sektör oluştu

Özellikle son dönemde ülkemizde ve dünyada yaşanılan sorunlar, salgınlar, savaşlar, ekonomik krizlerin, insanları çok daha fazla etkiler hale geldiğini ifade eden İhsan Öztekin, bu durumun fırsatçı kişiler tarafından değerlendirildiğini ve ticari sektör oluştuğuna da belirterek sözlerini şöyle tamamladı: 

“Gelecekle ilgili artan korku ve kaygıya bağlı olarak geleceğe yönelik merak ve bilgilenme ihtiyacı da artmış durumda. Böyle büyük bir talebin karşılanması için bu konudaki boşluğu dolduracak birçok faaliyet alanı ortaya çıkmış, ülkemizde ve dünyada büyük bir ticari sektör oluşmuş durumdadır. İnsanların bu yöndeki aşırı ilgi ve zayıflıkları da suiistimal edilerek büyük maddi çıkarlar sağlanabilmektedir. Gelecekten bilgi vermek konusunda, geçmişten bugüne Nostradamus, Baba Vanga gibi kahinler, şamanlar, müneccimler, astrologlar, medyumlar, Tarot falı, su falı, el falı, kahve falı gibi fallara bakan falcılar, mistik, metafizik alanlarla uğraşan kişiler, kurşun dökenler bu alanda çok yoğun faaliyet içerisindedirler. Bu süreç, insanlık var olduğu sürece de devam edecektir. Günün Sözü: Ağzı açığın hakkını, gözü açıklar kapar.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir