Estetik ve Güzellik

Göz Kapağı Estetiği İle Gençleşin!

Göz en önemli organlarımızdan birisi

Kişiler, ilk tanıştıkları insanların öncelikli olarak gözleri ile iletişim kuruyorlar. Gözlerde meydana gelen deformiteler ise pek çok kişinin iş ve sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyerek, çevrelerinden uzaklaşmalarına neden oluyor. Göz kapağı estetiği tam da bu durumda kişinin ihtiyacı oluyor ve böylece sosyal yaşamını yeniden kazanıyor.

Göz kapağı estetiği nedir? Göz kapağı estetiği gerektiren durumlar nelerdir?

Göz kapağı estetiği, diğer adıyla blefaroplasti olan operasyon; göz kapaklarının vücudun en hassas ve ince bölgesi olması nedeniyle çok önemli bir yere sahiptir.

Yüzdeki ilk yaşlanma belirtileri 30’lu yaşlarda görülmeye başlar. Göz kapaklarının gerginlikleri azalır ve içerde olan yağ dokularının baskısıyla sarkmalar ve torbalar oluşur. Bu durum; kişinin sağlıksız ve mutsuz görünmesine yol açar. Makyaj yaparken yarattığı zorluğun yanı sıra; yapılan makyaj görülmez ve üst kapağa bulaşır. Bu ve benzeri durumlar, kişinin göz kapağı estetiğine olan ihtiyacını artırıyor.

Göz kapağı estetiği için belli sınırlamalar var mıdır?

Göz kapağı estetiği operasyonu, gözün fonksiyonunu etkilemeyecek şekilde yapılmalıdır. Dolayısıyla bu operasyonun belli sınırları vardır. Fonksiyon noktasının yanı sıra, göze uygun bir görünümün kazandırılmasına da dikkat edilmesi gerekir. Bu kriterlere dikkat edildiği takdirde; gözün yapısı hem doğal görünür hem de göz kapağının işlevine dokunulmamış olur.

Ameliyat sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

  • Operasyon sonrasında, göz kapaklarının üzerinde bantlar olacaktır. Bu bantlar görmenizi engellemeyecektir.
  • Göz çevresinde oluşabilecek ödemlerin kontrol altına alınması için soğuk uygulaması yapılır. Şişlik ve morluklar; ilk 2 gün artsa da, 3. gün sonrasında azalır.
  • İşlem sonrasının ilk saatlerinde, göz kapaklarının üzerindeki bantlardan sızıntı şeklinde kanamalar gelebilir. Öksürme ve hapşırma gibi durumlar bu şikayeti artırabilir.
  • Ödemin daha az olmasına yardımcı olmak için işlem sonrasında; başın, birkaç yastık ile yüksekte tutulması gerekir.
  • İşlemden sonra; gözde batma, çevresinde gerilme ya da yanma gibi yakınmalar olabilir. Alınacak ağrı kesiciler ile bu yakınmaların önüne geçilebilir.
  • 3. gün itibariyle ödemler azalmaya başlar ve hareketlerdeki kısıtlamalar genişletilebilir. 5. günde ise bant ve dikişler alınır. Bir 5 gün daha kalması üzere gözlerin kenarlarına küçük bir bant konulabilir. Bantlar ve dikişler alındıktan sonra; mor ve şişlikler hafif makyaj ile gizlenebilir. Gün geçtikçe ise kaybolur.
  • İşlem sonrasında; ödemi artıracak uygulamalardan 6 hafta kadar uzak durulması gerekir. Örneğin; ağır egzersizler, sauna, solaryum ve benzeri.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu