Göz Hastalıkları

Gözlerinizi Güneşten Koruyun

Özel Batıgöz Sağlık Grubu Balçova – İzmir şubesinde Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Dundar güneşin yaydığı zararlı UV ışınlarının, göz sağlığına etkilerine dikkat çekti. Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumanın önemli olduğunun, aksi takdirde çeşitli göz hastalıklarının ortaya çıkabileceğinin altını çizen Op. Dr. Hüseyin Dundar, gözleri güneşten korumak için alınabilecek önlemleri aktardı.

Ultraviyole Işınları Kaynaklı Ortaya Çıkabilen Göz Hastalıkları

Güneşin yaydığı zararlı UV ışınları kaynaklı göz hastalıklarının başlıcaları şöyle sıralanabilmektedir:

Piterjium, ailevi yatkınlık önemli olmakla beraber en önemli oluşma sebebi UV ışınlarıdır. Gözde kızarıklık, batma, sulanma şikayetlerinin yanı sıra görme azlığı da yapabilmektedir.

Alerjik Konjonktivit, daha yaygın bilinen adıyla göz alerjisi, gözde yanma, batma, kaşıntı, sulanma gibi belirtilerle ortaya çıkan ve tekrarlayabilen bir hastalık olup bahar ve yaz aylarında görülür. Hastanın bünyesi alerjik olduğunda, astım ve alerjik rinit de eşlik edebilir.

Korneal Yanık, güneşin zararlı ışınlarının oluşturduğu ve gözde yanma, kızarıklık gözde sulanma ve ağrı ile seyreden korneanın hasar alması sonucu ortaya çıkan göz hastalığıdır.

Makula dejenerasyonu, halk arasında sarı nokta hastalığı olarak da bilinmektedir. UV ışınlarının sebep olabildiği ve kalıcı görme hasarına yol açan bir hastalıktır. Ailevi yatkınlığı olan hastaların muhakkak güneşten korunmaları önemlidir.

Katarakt, gözün içindeki lensin opaklaşması sonucu ortaya çıkan ve görmeyi azaltan bir hastalıktır. Yaşın yanında çevresel faktörler oluşumunda önemli olup UV maruziyetinin katarakt sıklığını attırdığı bilinmektedir.

Gözlerimizi Güneşten Korumak İçin Alınabilecek Önlemler

– Gözlük ve siperli şapka kullanımı, güneşin zararlı etkenlerinden gözü korumak için önemlidir.

– Güneş gözlüğü seçerken CE sertifikalı ve %100 UV korumalı olasına özen gösterilmelidir.   – Güneş gözlüğünün polarize olması ve çok koyu renklerdense, daha kahverengi kehribar renkte olması görme konforu artırmaktadır. 

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir